Читај ми!

У Токију основан први Српско-јапански пословни клуб

У јапанској престоници Токију основан је Српско-јапански пословни клуб, који ће у будућности радити на продубљивању економске сарадње и одиграти важну улогу у промоцији наше привреде и земље у тој далекоисточној царевини.

У јапанској престоници Токију у понедељак је одржан званични инаугурациони скуп Српско-јапанског пословног клуба. 

Пословни клуб је окупио 22 јапанске компаније и организације, међу којима и инвеститоре у српску привреду као што су "Џапан Тобако", "НИДЕЦ", "Јазаки", "Тојо тајер" и други.

Од клуба се очекује да допринесе продубљивању економске сарадње између две земље кроз размену информација, односно, пружање прилике јапанским компанијама које послују у Србији да поделе своја искуства с другим потенцијалним инвеститорима из те земље.

Функцију председника новооснованог пословног клуба прихватио је МуцуоИваи, генерални директор јапанског гиганта у области дуванске индустрије "Џапан тобака" (ЈТ).

Водећи јапански инвеститор у Србији је дуванска компанија

Подружница те компаније у иностранству, "Џапан тобако интернешенел", позната под скраћеницом Џеј-ти-ај (ЈТИ), је први јапански инвеститор у Србији (од раздруживања са Црном Гором), који је у нашу земљу дошао 2006. године, уложивши у фабрику дувана у Сенти.

У разговору с новинаром РТС-а у Токију, генерални директор Иваи је изјавио да је његову компанију у Србију привукло то што је у њој постојала и производња и прерада, те продаја дувана, пошто је у свету мало земаља које имају такав комплетан ланац.

"ЈТИ" је током година постепено модернизовао и проширио постројење у Сенти, те увећао свој тржишни удео, који сада износи 26 посто. Његови стручњаци су радили и на трансферу јапанске методологије за унапређење продуктивности и рационализацију пословања, као и на прилагођавању војвођанског дувана захтевима различитих страних тржишта.

До сада, за нешто више од 15 година пословања, уложио је више од 200 милиона долара у Србији и у њен државни буџет кроз порезе уплатио око три милијарде долара.

Компанија се, поред настојања да допринесе запошљавању у Србији, труди и да делује као једна врста културног моста између две земље, те у ту сврху ради на промоцији Србије као дестинације за улагања у Јапану и додељује стипендију "Сакура" српским грађанима заинтересованим за проучавање јапанске културе. Она и донира новац за помоћ старима и особама са инвалидитетом у локалној заједници у Сенти. 

У интервјуу за РТС, генерални директор Иваи је најавио да његова компанија планира да уложи 40 милиона долара у изградњу складишта и модернизацију фабрике у Сенти следеће године, те да намерава да у будућности повећа број радника и и даље ради на развоју продаје. 

По подацима за 2022. годину управо дуван чини чак 90 процената српског извоза у Јапан. Србија у ту далекоисточну царевину извози и воће и одећу, док из ње увози машине, електронику, синтетичку гуму и аутомобиле.

Од примаоца јапанске помоћи до економског партнера

Јапанске инвестиције последњих година расту и у 2021. години су премашиле сто милиона евра.

Јапанске компаније као квалитете Србије виде образовану радну снагу, чињеницу да је из наше земље могуће извозити у Европску унију без опорезивања у многим пољима, као и то што Србија има уговор о слободној трговини са земљама региона и са више држава бившег Совјетског Савеза. Одговара им и општа економска клима оличена у континуираном тренду раста бруто друштвеног производа и страних инвестиција.

Амбасадорка Србије у Јапану Александра Ковач је за РТС изјавила да је историјско оснивање пословног клуба плод узлазних односа Србије и Јапана, који се огледају у осетном порасту јапанских инвестиција и робне размене између две земље.

"Ова (растућа) економска сарадња је и производ политичке ситуације, односно, напретка у политичком дијалогу између две земље."

Раст јапанских инвестиција и оснивање пословног клуба у Токију су показатељ да наша земља полако мења свој статус у односима са Јапаном, од примаоца помоћи у економског партнера те далекоисточне државе.

"Морам да кажем да је Јапан, као држава која је у једном периоду била значајан давалац развојне помоћи, данас много присутнији у целокупном износу инвестиција у Србији. Самим тим, Јапан и Србија су, да кажем, у партнерским односима", каже амбасадорка Ковач.

Српско-јапански пословни клуб формиран у Токију ће у наредним годинама, очекује се, одиграти централну улогу у економској промоцији Србије у далекоисточној острвској држави.

"За нас је значајно што су велике, средње и мале јапанске компаније одлучиле да се удруже с нама да покажу да је Србија интересантна инвестициона дестинација, занимљиво и све занимљивије тржиште и да желе да користе све погодности које им Србија нуди за пласирање на тржиште трећих земаља: у региону, Европи и шире," рекла је амбасадорка Ковач.

Она је и додала да се оснивањем тог клуба практично креира врста позитивног лобија за српску привреду у Јапану: "Пословни клуб ће послужити као једна врста ослонца за што снажнију комуникацију на више нивоа: да се боље чује глас компанија које имају добра искуства у раду са Србијом у јапанским институцијама, да се сазна више о Србији у јапанској јавности и стимулишу нове јапанске компаније да се заинтересују за нашу земљу."

петак, 22. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње