Читај ми!

Нови конкурс за пољопривреднике, 50 одсто инвестиције обезбеђује држава

Министарство пољопривреде расписало је трећи позив за пријаву на програм Конкурентне пољопривреде. Обезбеђује 50 одсто бесповратних средстава за инвестиције у унапређење пољопривредне производње. Преко њега је прошле године у Србији купљен сваки трећи нов трактор. Програм се спроводи са Светском банком. Ко може да конкурише и под којим условима?

Пројекат Конкурентна пољопривреда подразумева такозвани модел финансирања 50-40-10. То значи да половину инвестиције бесповратно обезбеђује држава, 40 одсто се финансира из кредита пословних банака, а 11 пословних банака учествује у овом пројекту Светске банке. Десет одсто средстава обезбеђује сам пољопривредник.

Иако многи мисле да је пројекат сличан као ИПАРД – није, јер тамо пољопривредници морају да исфинансирају цео пројекат, па тек након што им пројекат буде одобрен, новац им леже на рачун.

Овде, чим је пројекат одобрен, они добијају новац и могу да располажу њиме.

Право да добију средства имају агрегатори – предузетници, провредна друштва или земљорадничке задруге.

“То је наша прехрамбено-прерађивачка индустрија која врши откуп примарних пољопривредних производа, складишти, дорађује, прерађује и пласира на тржиште пољопривредних производа. Значи, то су наша мала, породична, прехрамбена газдинства која откупљују примарне пољопривредне производе у сврху даљег пласмана на тржиште пољопривредних производа”, каже координатор пројекта Милан Стевановић.

У овом трећем позиву су определили 750 милиона динара и подржаваће пројекте, односно бизнис планове, чија је инвестициона вредност до 400.000 евра, при чему они финансирају са 50 одсто бесповратних средстава, односно до 200.000 евра.

Истиче да, када је реч о каматним стопама код пословних банака, које обезбеђују 40 одсто финансирања, корисници програма имају слободу да сарађују са једном од 11 банака и да преговарају индивидуалне услове.

“То су најчешће вишегодишњи пољопривредни кредити са сниженим каматним стопама где они уз наше кофинансирање имају једну слободу и комотност да без икаквих проблема финансирају своју даљу пољопривредну производњу”, рекао је Стевановић додајући да се камате крећу од 4, 5 до 6 одсто, при чему је период отплате у просеку 6-7 година.

До сада су била два јавна позива и подржано је укупно 1.400 пољопривредника, односно њихових пројеката.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње