Читај ми!

ОТП банка покренула иницијативу за израду Регистра организација цивилног друштва у циљу оснаживања донаторске праксе

ОТП банка Србија је са својим пријатељима и партнерима, Српским филантропским форумом и Траг фондацијом покренула пионирску иницијативу "Заједно до солидарнијег друштва" посвећену изради јединственог Регистра организација цивилног друштва које ће Банка ослободити од провизија приликом уплата хуманитарних донација на њихове наменске рачуне. Ослобађање од провизија важиће за све групе клијената и за све начине уплата које се реализују преко ОТП банке, без обзира на то у којој је банци отворен рачун на који се донација упућује. Ова иницијатива покренута је у циљу афирмације и оснаживања културе давања у нашој друштвеној заједници.

ОТП банка има дугу и интензивну филантропску традицију и негује вредности доброчинства кроз своја корпоративна давања, али и међу својим запосленима. Покренута иницијатива представља важан допринос на том путу.

"Веома се радујемо што смо кроз међусекторско деловање и сарадњу успели да пронађемо квалитетно и одрживо решење за подршку раду цивилног сектора. Верујемо да ће креирање Регистра и укидање провизија на уплате хуманитарних донација на наменске рачуне допринети стварању повољнијег и подстицајнијег оквира за давање и филантропију. Циљ нам је да у Регистру, на једном месту окупимо све актере цивилног сектора чији је рад транспарентан, континуиран, поштовања вредан и чији резултати заслужују додатни подстицај и већу видљивост. Поносни смо што ће на овај начин многа добра дела и идеје бити реализоване. Обавеза нас у ОТП банци, као лидера у својој области, је да учинимо све што је у нашој моћи да заједницу у којој радимо унапређујемо, учинимо хуманијом и подстичемо њен развој, али и да иницијативама које покрећемо шаљемо добар пример другима да исто учине. Важно нам је и да пошаљемо поруку да покретање заједничких иницијатива по правилу постижемо боље и трајније резултате", истакао је Предраг Михајловић председник Извршног одбора ОТП банке.

Процене су да је у Србији током 2022. године путем донаторских акција сакупљено око 33 милиона евра за различите хуманитарне потребе у више од 4.600 акција1. У погледу саме културе солидарности и доброчиниства, подаци из исте године показују да су грађани много већи доброчинитељи у односу на компаније, супротно устаљеном мишљењу. Њихов удео у хуманитарним донацијама износи око 50 одсто од укупно сакупљених средстава.

"Свесни смо да је укидање банкарских провизија на новчане донације комплексно питање и да подразумева укључивање читавих система у ту акцију, али је исто тако важно да постоји добра воља банака да се то питање реши. Претходних година добили смо подршку водећих банака, међу којима је и ОТП банка, тако што су ослободиле провизија наменски рачун за Национални дан давања. Важно је да укидање провизија не остане усамљен случај од акције до акције, већ одлука коју ће донети све банке на тржишту. Драго нам је да је ОТП банка, као једна од најистакнутијих чланица Српског филантропског форума, прва одлучила да укине банкарске провизије и велико нам је задовољство да смо део тог важног процеса. Напоменуо бих да су гестови веома важни. Уједињени око ове иницијативе Српског филантропског форума и ОТП банке показујемо заједници да је важно да кроз сопствене иницијативе дамо максимални допринос и да давање за хуманитарне и сличне иницијативе стигне онима којима је намењено без икаквих оптерећења провизија и пореза", рекао је Веран Матић, извршни директор Српског филантропског форума на панелу организованом поводом представљања Регистра организација које ће бити ослобођене од плаћања провизија.

Очекује се да укидање провизија не само да може да подстакне интензивнију донаторску праксу и оснажи рад цивилног сектора који се бави хуманитарним радом, већ и да донесе увећање процента донација. Из фондације Траг указују да је ово прави тренутак за овакав корак, јер прошла година бележи пад од чак 21 одсто у висини донираног износа у односу на 2021. годину2. Овај негативан тренд приписује се високој инфлацији и глобалним нестабилностима, али у погледу области које највише мотивишу на давања, тенденције су непромењене. Тако се и у 2022. највише новца скупило у здравственим и акцијама за лечење, потом следе давања за подршку маргинализованим групама, док је смањене сиромаштва на трећем месту, а одмах иза тога су акције усмерене на образовање.

"Драго ми је да је ОТП банка препознала улогу коју организације цивилног друштва имају као покретач промена у заједници. Покретање Регистра организација цивилног друштва које ће бити ослобођене од плаћања провизија важан је корак и представља дугорочно, системско решење, које ће подстаћи давања појединаца и компанија ка цивилном сектору. Посебно бих истакла важност међусекторске сарадње, која је неопходна за креирање солидарнијег друштва. Траг фондација се, са великим задовољством, одазвала позиву ОТП банке да учествује у овој иницијативи и да заједничким снагама, са Српским филантропским форумом, наставимо да оснажујемо цивилни сектор. Верујем да ће покретање ове иницијативе од стране ОТП банке охрабрити и друге банке на сличне кораке, а уједно и друге компаније и појединце да донирају, и тиме подрже цивилни сектор у већој мери“, напоменула је Ана Новаковић, саветница за филантропију у Траг фондацији.

Регистар организација цивилног друштва које ће бити ослобођене од провизија приликом уплата донација на њихове наменске рачуне, на једном месту ће окупити све релевантне организације које се баве хуманитарним радом, а којима је уједно потребна додатна подршка и видљивост. Списак ће бити ажуриран на сваких 12 месеци, након чега ће и нове организације моћи да аплицирају да постану део овог регистра. Више информација о томе како приступити регистру можете наћи на следећем ЛИНКУ.

Чланице Регистра могу постати све организације које испуњавају критеријуме, а које се баве следећим видом хуманитарне делатности:

  1. Обезбеђивањем средстава за лечење у земљи и иностранству за децу и одрасле (који укључују услуге лечења, контролних прегледа, оперативних захвата, постоперативних третмана, рехабилитација, набавке лекова, медикамената и потрошног материјала, набавке медицинских апарата и помагала, путне трошкове и сл);

  2. Обезбеђивањем средстава за изградњу, обнову и опремање здравствених установа;

  3. Обезбеђивањем средстава за изградњу, обнову и опремање образовних и васпитних установа (основне и средње школе, домови, вртићи);

  4. Обезбеђивањем средства за изградњу, обнову и опремање установа културе (позоришта, музеји, домови културе, културни центри и сл.), као и за реализацију пројеката из области културе;

  5. Обезбеђивање средстава за активности које се односе на права детета и социјалну заштиту деце;

  6. Обезбеђивање средстава за активности које се односе на пружање помоћи социјално угроженом и сиромашном становништву на територији Србије;

  7. Обезбеђивање средстава за права мањинских група;

  8. Обезбеђивање средстава за децу и одрасле са физичким и ментално-интелектуалним инвалидитетом;

  9. Обезбеђивање средстава за еколошке иницијативе;

  10. Обезбеђивање средстава за спортске активности;

  11. Обезбеђивање средстава за подручја девастирана природним непогодама;

  12. Обезбеђивањем средства за иницијативе из области едукације из различитих области;

  13. Обезбеђивањем средстава за реализацију осталих иницијатива које имају за циљ унапређење друштвеног и природног амбијента кроз оснаживање социјалних услуга, неговање позитивних друштвених вредности, као и кроз бригу и очување целокупног екосистема.

1 Подаци из извештаја “Србија дарује 2022: Извештај о доброчинству” које је реализовала организација Catalust Balkans уз подршку Фондације Charles Sttewart Mott и Фонда браће Рокфелер.
2 Подаци из извештаја “Србија дарује 2022: Извештај о доброчинству” које је реализовала организација Catalust Balkans уз подршку Фондације Charles Sttewart Mott и Фонда браће Рокфелер.

петак, 08. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње