Читај ми!

Извештај Стејт департмента: Управљање државним новцем у Србији транспарентно

Република Србија је земља која транспарентно управља државним новцем и испуњава захтеве фискалне транспарентности, оцењено је у најновијем извештају Стејт департмента, саопштило је Министарство финансија.

Стејт департмент оцењује фискалну транспарентност влада широм света од 2008. године, анализира доступност докумената и управљање јавним финансијама. Извештај се објављује сваке године након анализе да ли се испуњава минимум захтева фискалне транспарентности и да ли су документи јавно доступни и поуздани.

Министар финансија Синиша Мали каже да је оцена Стејт департмента добра вест која је, како је оценио, потврда до сада спроведених реформи у области јавних финансија.

"Овај извештај значи да смо препознати као земља чији грађани знају како се троши јавни новац, а без тога нема ефикасног управљања јавним финансијама", рекао је Мали.

Како је наведено у извештају који је синоћ објављен, фискална транспарентност даје увид грађанима како се троше државни и порески приходи и представља критичан елемент ефикасног управљања јавним финансијама.

Минимум транспарентности, према овом извештају, значи да су буџетски документи јавно доступни, садржајно комплетни и генерално поуздани, објављивање података о јавном дугу, као и постојање транспарентног процеса за доделу уговора са владом и дозвола за експлоатацију природних богатстава.

"Фискална транспарентност подстиче већу одговорност владе пружањем увида у буџет, помаже грађанима да имају одговорну власт и омогућава бољу јавну дебату", наведено је у извештају.

Повећање фискалне транспарентности, како је оцењено, доноси јасне економске и развојне користи, пружа информације доносиоцима закона, приватним тржиштима, цивилном сектору и грађанима који учествују у доношењу финансијских одлука.

Владе које имају већу фискалну транспарентност лакше долазе до кредита на домаћим и иностраним тржиштима, мање су подложне дестабилизујућим дуговима и дефицитима и боље могу да се носе са ризицима у фискалној сфери.

Како се оцењује у извештају, 69 земаља, односно скоро половина посматраних од укупно 141, није испунила захтеване критеријуме и оцењене су као недовољно транспарентне.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње