Читај ми!

Појефтинила дрва и пелет – на стовариштима као пред грејну сезону

Енергетска криза утицала је и на наше грађане – мењају навике: већина је почела да штеди струју, а домаћинства која се греју на дрва и пелет већ обилазе стоваришта и купују за следећу грејну сезону. У односу на мај прошле године, огрев је јефтнији и до 30 одсто.

На стовариштима радно као пред грејну сезону. Снабдевачи кажу да су испоруке свакодневне, јер су многи грађани већ уплатили огрев, а очекују још већу потражњу.

"Недавно, после првог маја, почело је и интересовање за огревним дрветом. Сами знамо каква је била прошла година, нарочито друга половина, па је народ почео раније да купује самим тим јер је већа понуда, повољније су цене и већи је избор", каже Саша Петровић, власник стоваришта "Иверак" у Београду.

Пре куповине добро је распитати се о цени, не само од града до града већ и код истог снабдевача – оне су шаролике.

За тону пелета треба издвојити од 30.000 до 36.000 динара, док су дрва најјефтинија на југу земље, а најскупља у Војводини. Кубик је најјефтинији у продаји на камиону – 7.500 док на стовариштима кошта од 8.000 до 10.500 динара.

"Десет и по хиљада је исцепано дрво, а када је у питању метарско дрво, цене су сада око 9.000 динара на већини стоваришта. Цена варира од стоваришта до стоваришта. Она стоваришта која су пуна дрветом и на којима продаја иде нешто слабије, сада нуде одређене акције па тако имамо ситуацију да се на једном стоваришту букова метрица продаје по цени од 9.000 динара, а храстова 8.000 динара", објашњава Бранко Главоњић, професор Шумарског факултета у Београду.

Знатно повољније, дрва се могу купити и директно у газдинствима "Србијашума". Цена кубика је 5.200 динара.

По тој цени могу се снабдети и сви пензионери. Они се пријављују у Удружењу пензионера које је склопило уговор са "Србијашумама".

У Удружењу фабрика пелета, које има 80 чланова, кажу да је производња нормализована.

"Оно што је био главни проблем прошле године, снабдевеност сировином – дрветом за пелетирање, ове године није више проблем. Произвођачи пелета имају дрво и у могућности су да производе пуним капацитетима. Претпостављамо да ће тако бити и у наредном периоду и да ће снабдевеност тржишта остати добра као што је тренутно", наводи Младен Стојадиновић, председник Групација за обновљиве изворе енергије и производњу пелета у ПКС.

Стручњаци саветују да ранија куповина огрева доноси већу корист: дрва највише топлоте дају када су просушена, цена је повољнија а многа стоваришта омогућавају плаћање на рате.

"Мислим да је мај и прва половина јуна право време за то, из простог разлога зато што ће сигурно, како се примиче грејна сезона, цене ићи навише", напомиње професор Главоњић.

На дрва и пелет у Србији се греје готовина половина домаћинстава. Последњих неколико година код грађана знатно опада интересовање за куповину угља.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње