Читај ми!

Португалија пример енергетске транзиције – из обновљивих извора добија 60 одсто енергије

Португалија је добар пример успешне енергетске транзиције. Из обновљивих извора већ добијају 60 одсто енергије, а за две године биће то 80 процената. Пре годину и по престали су и са производњом струје из угља и угасили и последњу термоелектрану. Али неке и даље зарађују новац.

Делови агрегата и система старих термоeлектрана на угаљ су експонати на платоу седишта компаније "Енергија Португалије", највећег произвођача струје у земљи. Ускоро их премештају на дно океана, где ће бити стална поставка отворена за рониоце. И најстарија термоeлектрана је међу највећим туристичким атракцијама Лисабона.

Музеј уметности, архитектуре и технологије је међународна институција која се простире на 38.000 квадратних метра. То здање је некадашња термоелектрана на угаљ саграђена још 1908. године.

Брже одрицање од угља Португалији је омогућио повољан географски положај и клима: имају водни потенцијал, 300 сунчаних дана, и ветар који стално дува са Атлантика. Али истичу – земља је мудро поступила јер је у енергетску транзицију ушла још пре две деценије, што им је олакшало и актуелну енергетску кризу.

"Сада смо много самосталнији. Због климатских промена имамо стратегију инвестирања и комбинујемо различите технологије у производњи зелене енергије. Kључно је да се обезбеди сигурност испорука, али и да индустрија има чисту, поуздану и ценовно конкурентну енергију", рекла је Ана Фонтoра Говеја, државна секретарка за енергетику и климу у Влади Португалије.

На обалама реке Тежо су терминали за течни гас. А компанија "Енергија Португалије" на вештачком језеру има плутајућу соларну електрану највећу у Европи, из ветра обезбеђују 49 oдсто струје, а из хидроелектрана 36 одсто. Само они у наредне три године у зелене мегавате уложиће 25 милијарди евра.

"Енергетску транзицију треба да се укључе сви, да се електрификују грејање и превоз, укључујући употребу водоника и синтетичких горива у поморском и авио-саобраћају, и унапреди енергетска ефикасност. ЕДП је део тих промена и циљ је да удвостручимо капацитете обновљиве енергије", рекао је Антонио Кутињо, директор за иновације у компанији ЕДП.

Португалски инвеститори су заинтересовани и за улагања у нашу земљу. План је да већ у јуну почне градња соларне електране у Голупцу, вредне 30 милиона евра, а потом и ветропарка.

"Србија почиње тај важан транзициони процес. Земља је у успону и има приступ финансијским фондовима за улагања, желимо да будемо укључени. Више студија је показало да постоје савршени услови за наш соларни пројекат. План је да градњу почнемо ове године, а да буде оперативан већ почетком наредне године", рекао је Карлос Консеисао, директор Инжењеринга, енергије и животне средине – Група HOV.

Искуство Португалије је драгоцено. Улагањем у обновљиву енергију земља је већ успела да увозну енергетску зависност смањи за трећину.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње