Весић у Будимпешти: Прелази Бачки Брег и Келебија биће проширени како би се растеретио Хоргош

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је након састанка са мађарским колегом Јаношем Лазаром у Будимпешти да ће гранични прелази Бачки Брег и Kелебија бити проширени ради растерећења прелаза Хоргош. Додао је и да ће Србија и Мађарска упутити позив Бугарској, Северној Македонији, Албанији, Грчкој и Турској да се придруже изградњи брзе пруге у региону.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је у Будимпешти, након разговора са мађарским министром грађевинарства и саобраћаја Јаношем Лазаром, да ће се проширити гранични прелази Бачки Брег и Kелебија, како би растеретио прелаз Хоргош.

"Разговарали смо о три гранична прелаза да се реконструишу, с тим што се Хоргош већ реконструише. Разговарали смо о Kелебији и Бачком Брегу и шта ће мађарска страна урадити како би их повезала ауто-путем да би постали конкурентнији Хоргошу. Ту је посебно важан Бачки Брег, пошто ће се градити брза саобраћајница између Бачког Брега код Сомбора и Накова код Kикинде", рекао је Весић новинарима након састанка.

Додао је да ће ту брзу саобраћајницу и Бачки Брег користити велики број грађана Румуније, тако да ће постати готово једнако значајан као прелаз Хоргош.

"Мађари ће са своје стране урадити путеве, раде и један мост на Дунаву, а све како би уместо једног веома оптерећеног прелаза имали три. Договорили смо се и да заједно са царином и полицијом обе државе направимо заједнички састанак и уредимо процедуре преласка граница", навео је Весић. Истакао је да је за Србију и Мађарску граница само фиктивна и да се пројекти не деле на српске и мађарске, јер је важно да од њих имају користи грађани обе земље.

"Србија и Мађарска ће упутити позив земљама региона да се придруже изградњи брзе пруге"

Весић је најавио и да ће две земље упутити позиве Бугарској, Северној Македонији, Албанији, Грчкој и Турској да се придруже изградњи брзе пруге у региону, која ће прво повезати Будимпешту и Београд, а касније и Ниш и Прешево.

"Причали смо о продужењу брзе пруге према Нишу, касније и према македонској граници. Договорили смо се да заједно потпишемо једну иницијативу и пошаљемо позив министрима транспорта Турске, Бугарске, Северне Македоније, Албаније и Грчке и да разговарамо о продужењу брзе пруге према Албанији, односно кроз Северну Македонију према Грчкој и кроз Бугарску према Истанбулу, како би брза пруга заиста добила смисао и повезала наше две земље и с турском и грчком обалом за путнички и карго саобраћај", рекао је Весић новинарима након састанка са Јаношем.

Весић је рекао Танјугу да се та иницијатива поклапа са иницијативом Отворени Балкан (ОБ) и да би могла да буде, када је реч о железничком саобраћају, нека врста "Отвореног Балкана плус".

"За нас је важно да будемо повезани и са Скопљем и с Тираном, Солуном и Истанбулом, то је важно и Мађарима, јер ће се пруга користити и за транспорт робе, а не само за путнички саобраћај", казао је Весић. Kако је рекао, пруга има логички смисао да се, после изградње до Прешева, настави и према југу.

"Верујем да је то интерес и ЕУ, која жели да европски континент буде повезан, Грчка је чланица ЕУ и ми ћемо ући у ЕУ. На последњем састанку ОБ били су и представници Турске и Мађарске, а најавили су се представници и Грчке. ОБ постаје све значајнија иницијатива и они и друге суседне земље које не могу да постану чланице, јер су већ у ЕУ, траже да буду посматрачи јер виде потенцијал у том процесу. Ово је као неки ОБ плус", навео је Весић.

Јанош је рекао новинарима да је Мађарска заинтересована за наставак брзе пруге јужно од Београда, у три правцу, преко Бугарске, у правцу Турске и преко Северне Македоније у правцу Грчке односно до Албаније, да се мрежа брзих пруга прошири и да се на тај начин роба знатно лакше може железницом превозити у ЕУ.

"Мађарска већ сада ради на пројекту железничке заобилазнице код Будимпеште, како би роба која долази железницом из правца југоистока могла да се превезе без задржавања према ЕУ и западној Европи", рекао је Јанош. Ако је Србија вољна да буде мотор тог пројекта умрежавања свих тих опција, Мађарска ће у томе увек бити максималан партнер", поручио је Јанош Лазар.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње