Читај ми!

Тржиште енергената све нестабилније - потражња расте, а цене непредвидиве

Бриселски ембарго на руску нафту ступа на снагу од новембра. Иако су од тога изузете Мађарска, Хрватска, Бугарска, Словачка и Чешка, та забрана важи за Србију - нећемо моћи да допремамо руску нафту гасоводом ЈАНАФ. Чланице Европске уније отишле су и корак даље, договориле су се и за горњу границу за руско црно злато. Мађарска је потврдила да је изузета и од те мере. Брисел тражи и ограничење цене гаса и заједничку набавку енергената.

Ограничење цене гаса неће ићи лако. Поред Мађарске, том предлогу се сада отворено противе Немачка, Данска и Холандија јер су забринуте за безбедност снабдевања. Европска комесарка објашњава да би ограничење цене гаса било привремено, док се не утврди нови одрживи систем цена у Унији.

"Спремни смо да разговарамо о ограничењу цене гаса који се користи за производњу електричне енергије. Та граница би била и први корак на путу структурне реформе нашег тржишта електричне енергије", каже Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије.

Гаспром обнавља испоруке гаса Италији које су биле у застоју неколико дана због аустријског стопирања транзита. И Немачка је уверена да је саботажа узрок недавних експлозија на гасоводима Северни ток 1 и 2. Москва тражи заједничку истрагу.

"До сада смо чули алармантне изјаве из Данске и Шведске да је било каква сарадња са руском страном искључена. Сачекаћемо више информација, јер сматрамо да је обавезно учешће руских инспектора у истрази", истиче Дмитриј Песков, портпарол Кремља.

Брисел саопштава да појачава заштиту енергетске инфраструктуре Уније.

"На најбољи начин ћемо искористити наш капацитет сателитског надзора, како бисмо открили потенцијалне претње. Ојачаћемо и нашу сарадњу са кључним партнерима попут Сједињених Држава", додаје председница ЕК.

Док се чекају нове одлуке европске државе разним видовима помоћи покушавају да ублаже не само раст цена енергената, већ и све веће незадовољство компанија и грађана због високих рачуна.

Француска Влада је са највећим добављачима енергената и синдикатима у земљи потписала "повељу" којом их обавезује да заштитите купце.

"Сада имамо један приоритет - морамо заштитити наше компаније од ризика са којима се суочавају због овог скока цене струје и гаса. Нећемо вас изневерити. Заштитићемо вас од огромних рачуна", наводи Бруно ле Мер, министар финансија Француске.

А тржиште енергената све је нестабилније - потражња расте, а цене су непредвидиве. Због одлуке ОПЕК-а да смањи призводњу, цена барела поново расте - већ је 93 долара. Цена гаса и струје ових дана је у благом паду.

среда, 20. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње