Читај ми!

Термоелектране, обновљиви извори или нуклеарке – како обезбедити довољно енергената

Енергетска криза натерала је и Европску унију да прави нове планове како би обезбедила више енергије. Већ овог месеца земље чланице одлучиваће да неке, гасне и нуклеарне пројекте ипак, врате на листу "зелених и климатски прихватљивих" инвестиција. Иако се томе противе Немачка и Чешка, из Уније траже да се до половине века у нуклерке инвестира чак 500 милијади евра. И Србији треба више, и гаса и струје. Какви су планови из којих извора и када то можемо обезбедити?

Први нови производни капацитет је панчевачка гасна електрана, коју граде Руси: у погону ће бити већ ове године и даваће и струју и топлотну енергију.

Из ЕПС-а поручују да су после великог кашњења убрзали радове на изградњи Костолца 3, снаге 350 мегавата.

Биће пуштен у рад, кажу, идуће године. То је први нови блок за производњу струје изграђен у протеклих 30 година у систему Електропривреде.

"Треба да произведе готово 2,5 терават часова електричне енергије на годишњем нивоу. Покриће пет до шест одсто конзума наше електроенергетске потрошње струје", каже Жељко Лазовић, руководилац инвестиционих пројеката у ЕПС-у.

Зорана Михајловић, министарка рударства и енергетике каже да 2022. године мора да се заврше пројектно-техничке документације за велике хидроелектране: Ђердап 3 и Бистрица.

"Заједно причамо о инвестицији која је готово преко две милијарде евра и која свакако може да обезбеди сигурност система", истиче Михајловићева.

У наредних неколико година најављени су додатни мегават-сати струје из нових ветропаркова и великих соларних електрана у Кикинди, Врању и Суботици.

Иако се земља ослања на термоелектране, стручњаци оцењују да се стратешки мора окретати чистој енергији.

"То је поента. Видим у јавности, па и у стручној, размишљања на тему да ли обновљиви имају шансу и са оваквом енергетском кризом. Ове околности ће поспешити да имамо изграђене обновљиве и да имамо чему да тежимо. Неупоредиво бисмо лакше савладавали тешкоће које имамо", наводи проф. др Никола Рајаковић, председник "Савеза енергетичара Србије".

Више гаса и нуклеарна енергија 

А да би превазишли те кризне енергетске ситуације, неоспорно, треба нам више гаса. Са Балканским током, од прошле године, обезбеђен је алтернативни правац снабдевања руским гасом.

Надлежни обећавају да ће и градња гасног интерконектора са Бугаском почети ове године.

"Не само Ниш-Димитровград за шта је све завршено и уговор потписан, али мислим да је једнако важна изградња новог подземног складишта гаса као и даљи разговори око проширења банатског двора", каже министарка Зорана Михајловић.

У будућности, земља би могла да рачуна и на нуклерну енергију.

Иако је на снази мораторијум о забрани њихове градње, надлежни најављују јавну расправу о градњи модерних, такозваних "модуларних нуклерних електрана" или куповини удела у некој нукларки у земљама окружења.

четвртак, 07. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње