Читај ми!

Нови модел фискализације – много питања привредника

Иако је законом предвиђена од 1. јануара, е-фискализација ће почети два месеца раније, уз прелазни период до априла идуће године. Уз предлог измена закона Влада ће до краја месеца усвојити и Уредбу о начину расподеле субвенција за набавку опреме, неопходне да се фискални рачуни у тренутку издавања очитавају и у Пореској управи. За то је обезбеђено шест милијарди динара.

Уз оцену да делује једноставно, али шта ће пракса показати – за нови модел фискализације много питања привредника. Онима са мањим прометом уз одговарајући софтвер за повезивање са Пореском управом, биће довољан и мобилни телефон или таблет. Док мобилни оператори за то спремају посебне интернет пакете, произвођачи фискалних каса нису забринути.

"Ми смо се прилагодили, ми ћемо бити значајан партнер у новој фискализацији, спремили смо нове уређаје, тако да не мислим да ћемо имати неку озбиљну конкуренцију", каже Раде Веселиновић из Компаније Галеб.

Од 1. октобра на порталу Пореске управе привредници треба да пријаве све малопродајне објекте, а од 15. октобра почиње пријава за субвенције.

"Субвенције су дефинисане тако да 100 евра по продајном објекту и 100 евра по фискалном уређају добија сваки порески обвезник. Обвезницима који нису у систему ПДВ-а, дакле на тај износ додаћемо још 20 одсто како би утицај набавке и куповине због тога што не могу да одбију улазни ПДВ био неутралан", наводи министар финансија Синиша Мали.

Процена је да ће привреда уз електронску фискализацију штедети 10 милиона евра годишње и да је такав систем најозбиљнији ударац сивој економији. Међу многим новинама у Пореској управи и систем за одобравање електронских фискалних рачуна.

"Могу рећи да у овом моменту имамо 150 пријављених корисника, потенцијалних произвођача који развијају неку од компоненти новог система", наводи Драгана Марковић, директорка Пореске управе.

Са преласком на е-фискализацију, под надзором порезника биће и занатлије, погребници, препродавци на пијаци. Изузети су пољопривредници који продају своје производе, али и адвокати и таксисти. Транспротна предузећа имају посебну дилему.

"Шта се дешава са аутобусом кад изађе из земље, шта се дешава тада са фискалним уређајем, како се плаћају пореске стопе?", пита се Александар Ивановић из "Ниш експреса".

Одговор је спреман кажу надлежни, а о томе идуће недеље на посебном састанку са сектором транспорта.

среда, 09. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи