Усвојена Страгегија за спречавање прања новца и финансирање тероризма

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је Влада усвојила Страгегију за спречавање прања новца и финансирање тероризма за период од 2020. до 2024. године.

Усвајање Страгегије је још један важан корак у борби за оснаживање економског система Србије, рекао је Синиша Мали, саопштило је Министарство финансија.

"Стратегија представља израз координисаног приступа проблемима прања новца и финансирања тероризма у држави. Она је и доказ постојања значајног опредељења на високом политичком нивоу за њихово решавање, што се и у међународном контексту очекује од држава посвећеним глобалној борби против прања новца и финансирања тероризма", каже Мали.

Додаје да је изазова много, почев од тога да је све више у употреби електронски новац који је још теже пратити, него стварну готовину.

"Новац постаје виртуелно средство, број на екрану рачунара или телефона. Због тога су важне процедуре и регулатива, хватање у корак са развијеним светом", каже Мали.

Према његовим речима, Стратегија за спречавање прања новца и финансирања тероризма део је једне опште платформе прописа коју Влада припрема.

"Нема те финансијске институције, али и регулатора у светским оквирима која нам неће мерити кораке у том спринту који смо себи зацртали да истрчимо", каже Мали.

Подсетио је да већ сада признања стижу из света, али и од домаће стручне и економске јавности.

"Недавна оцена Манивала да се Србија нашла у групи земаља које су у највећој мери усклађене са препорукама ФАТФ, додатно нам је дала ветар у леђа и показала да је интензивна законодавна активност даје резултате. Сада остаје да то све применимо у пракси и меримо ефективност, што ће и бити део даљег оцењивања Манивала, за две године", нагласио је Мали.

Четири циља Стратегије

Влада Србије је 13. фебруара 2020. године усвојила Стратегију за борбу против прања новца и финансирања тероризма за период 2020-2024 и пратећи Акциони план за период 2020-2022.

Општи циљ Стратегије је и активна сарадња јавног и приватног сектора и приступ заснован на анализи и процени ризика.

Стратегија има четири посебна циља: смањивати ризике од прања новца, финансирања тероризма и ширења оружја за масовно уништење кроз континуирано унапређење стратешког, законодавног и институционалног оквира, спречити уношење у финансијски и нефинансијски систем имовине за коју се сумња да је стечена кривичним делом.

Затим, циљ је и ефикасно и делотворно кажњавати извршиоце кривичног дела прања новца и одузимати незаконито стечену имовину, и на крају уочавати и отклањати претње од финансирања тероризма и кажњавати извршиоце кривичног дела финансирања тероризма.

Стратегију је израдио Стручни тим Координационог тела за спречавање прања новца и финансирања тероризма који су чинила 42 члана који су представљали 23 институције.

У израду Стратегије били су укључени и представници невладиног сектора, а подршку изради Стратегије пружио је Пројекат подршке ЕУ спречавању прања новца и финансирања тероризма у Србији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње