петак, 14.02.2020, 07:27 -> 20:56
Извор: РТС
Који послови су се највише тражили преко Инфостуда
У претходној години, шансу за посао добило је скоро 50.000 кандидата. Милош Турински из Инфостуда каже за РТС да су најтраженије биле области трговине и продаје, а да највише фали занатлија - фризера, пекара, столара.
Током претходне године преко 225.000 кандидата је имало шансу да се запосли на 48.893 расписаних позиција. У односу на 2018. годину, број огласа је порастао за 14 одсто.
Милош Турински је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да су годинама уназад најтраженији послови у области трговине и продаје, ИТ сектора, администрацији, машинству.
Када је реч о конкретним позицијама, убедљиво најтраженији су продавци, затим возачи, магационери и телефонски оператери.
Према речима Туринког, опада број људи који се у просеку јаве за један посао. Пре три године у просеку је конкурисало 95 људи, а прошле године 65.
"То значи да је мање кандидата и да више бирају. Не конкуришу на све огласе, него заиста бирају послодавце и позицију", указује Турински.
Када је реч о дефицитарним занимањима, Турински наводи да убедљиво највише фали занатлија – фризери на првом месту, пекари и месари, аутолимари, столари.
Напомиње да млади, за разлику од претходних генерације, све више и више цене себе и своје знање и оно што доносе у фирму, па захтевају боље услове рада.
"Не желе да раде за било кога и за било какву зараду, желе да то место буде прилагођено", истиче Турински.
Посао се у Србији највише тражи преко интернета, каже Турински додајући да су најтраженији послодавци, по последњој анализи, компаније које долазе из иностранства.
Упутио је савет свима који траже посао: "Будите упорни, посла има, увек може да се пронађе нови, други посао", рекао је Турински.
Истиче да биографију увек треба прилагодити сваком огласу за посао, и не слати је са неприкладном фотографијом или информацијама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар