Ко је прави паушалац, а ко избегава порез

Провера ко је од предузетника прави пушалац, а ко је ту да би избегао пореске дажбине, требало би да крене од 1. јануара. Предложене измене закона предвиђају девет ставки, ако паушалац испуњава пет - пао је тест. Иако сви стрепе, извесно је да су те измене циљане и да се највећег броја паушалаца попут таксиста, зубара, фризера, и не тичу.

Као књиговођа чији су клијенти искључиво паушалци, а 90 одсто њих из ИТ сектора, власник агенције "Књишки мољац" Милан Трбојевић већ сад зна да петина њих неће проћи тест самосталнсти у раду. Остали ће морати да се преиспитају.

"Они који раде са једним клијентом, купцем, на њих ово просто највише утиче, али чак да раде са више клијената или купаца, они са сваким морају да виде да ли пролазе тест или не пролазе, да ли ће због тога бити додатно опорезовани или иде све по старом", каже Трбојевић.

Кажу да се предузетник рађа, међутим, неки су то постајали на предлог компаније која их ангажује, јер тако на обострану корист смањују пореске издатке.

Од почетка године, у Србији се месечно отвара око 300 предузетничких ИТ фирми.

"Број предузетника који се бавио програмерском делатношћу до 2014. био је нула, нису постојали. 2014. је основано око 800, тај број сваке године значајно, рапидно расте, тако да је у 2018. био три пута већи", наводи Милан Лучић, директор АПР-а.

Ако не прође тест провере самосталности, што зависи од тога да ли му налогадавац одређује радно време, одмор, набавља репроматеријал, даје радни простор, уговором забрањује сарадњу са другим клијентима или обезбеђује чак 70 одсто прихода, паушалац ће морати да бира – да се пререгиструје у "д. о. о" или угаси фирму и запосли се у компанији којој је пружао услуге.

Може да остане и све по старом, с тим што та компанија мора да плати 20 одсто пореза држави.

"Ми као мрежа за пословну подршку, свакако смо за стални радни однос. Друга препорука је да свако себе пронађе у систему и да заради највише што је могуће", каже Лела Игњатовић из Мреже за пословну подршку.

Пореска олакшица за подстицај запошљавању

Да би подстакла запошљавање, држава је предвидела да послодавац и за уговор о раду са неким ко је у овој години био паушалац, има пореску олакшицу.

У наредне три године биће ослобођен и до 70 одсто пореза на зараду, а у првој години уопште неће плаћати доприносе.

"Кад је у питању ИТ сектор, поставља се питање да ли овим добијамо нешто више осим мало већег убира пореза, зато што смо као земља, ангажујући предузетнике из ИТ бранше, били конкурентни на глобалним тржиштима", указује Наташа Тодоровић из Удружења пореских савезника Србије.

У последње три године домаћи ИТ је дуплирао извоз и премашио милијарду евра.

Од почетка ове, извоз је за трећину већи него у истом периоду прошле године.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове