Лондон / понедељак, 26.02.2018, 13:19 -> 20:45
Извор: РТС, Танјуг
Брнабић: Региону потребан нови модел економског раста
Прмијерка Ана Брнабић поручила је на Инвестиционом самиту Западног Балкана у оганизацији ЕБРД у Лондону да је региону потребан нови модел економског раста, заснован на већој продуктивности и инвестицајама, повећању извоза и јачању приватног сектора. Отварајући самит, председник ЕБРД Сума Чакрабарти позвао је све улагаче из света како би регион Западног Балкана остварио свој пуни потенцијал.
Премијерка Брнабић говорила је о приоритетима Србије, визији и значају регионалне сарадње и регионалним пројектима, и представила могућности и повољности улагања у Србији.
Брнабићева је рекла да су потписивање уговора о Транспортној заједници Југоисточне Европе, као и подршка свих страна да Београд буде седиште Секретаријата Транспортне заједнице, показали значај пројеката који на најбољи начин повезују регион.
"Регионално инфраструктурно повезивање приоритет је Србије у наредном периоду", нагласила је председница владе.
Поред инфраструктурних пројеката, Брнабићева је истакла значај гасне интерконекције између Србије и Бугарске, која треба да допринесе дугорочној енергетској безбедности целог региона.
О значају тог пројекта говори и чињеница да ће се кофинансирати средствима из ИПА фондова у вредности око 50 милиона евра.
У обраћању инвеститорима и привредницима, Брнабићева је рекла да је региону потребан нови модел економског раста, заснован на већој продуктивности и инвестицијама, повећању извоза и јачању улоге приватног сектора.
"Јачање политичке и економске сарадње допринеће бољој позицији региона на глобалној инвестиционој мапи, а чланство у ЕУ заједнички је циљ свих у региону", нагласила је Брнабићева.
Потребне веће приватне инвестиције
Додала је да су региону потребне веће приватне инвестиције и повећање извоза како би се постигао одрживи економски раст, а посебно повећање удела високо технолошких производа у извозу.
"У региону Западног Балкана, највећи удео директних страних инвестиција је у Србији", нагласила је Брнабићева.
Структурне реформе и унапређење пословне и инвестиционе климе допринели су високој стопи директних страних инвестиција, који су прошле године износили 2,6 милијарде евра, што је за 27 одсто више у односу на годину пре.
Од 2000. до 2016. године, укупан износ директних страних инвестиција у Србији био је већи у односу на цео регион (30,3 милијарде долара у Србији од укупно 55,5 милијарди долара инвестиција у целом региону).
Председница Владе Србије рекла је да су за привлачење нових инвестиција, од кључне важности компетентни и квалификовани људи.
Управо зато, један од приоритета владе је реформа образовног система и образовање за ИТ, што Србији даје шансу да постане водећа снага у ИТ сектору у региону.
"Будућност региона Западног Балкана је у младима и зато је њихово повезивање, кроз Регионалну канцеларију за сарадњу младих, од изузетног значаја за јачање дијалога, сарадње, и очувања стабилности у региону", истакла је председница Владе Србије.
"Поред тога, други важан стуб за одрживи развој и напредак региона је култура, која је увек повезивала грађане Западног Балкана", рекла је Брнабићева.
Након панела премијера, председница владе Ана Брнабић присуствовала је презентацији он-лајн Регионалне инвестиционе платформе.
Циљ платформе је да промовише регион Западног Балкана као јединствену инвестициону дестинацију, а дизајнирана је тако да информише потенцијалне инвеститоре о могућностима за улагање и подстиче транспарентно пословање, саопштено је из Владе Србије.
"Дигитализација – мотор иновација и конкурентности"
Брнабићева је говорила је на панелу о повезивању у региону, о дигиталној агенди за регион Западног Балкана.
Брнабићева је рекла да је унапређење регионалне политичке и економске сарадње један од приоритета Србије.
Премијерка је истакла значај усвајања Вишегодишњег акционог плана за Регионални економски простор Западног Балкана, који је усвојен на Самиту у Трсту. Поред трговине, инвестиција и мобилности, тај план обухвата и дигитално повезивање.
"За Владу Србије, дигитализација је један од кључних приоритета, она је мотор иновација, конкурентности и економског развоја, истакла је Брнабић, наведено је у саопштењу.
"Управо зато, развој електронских комуникација је исто тако важан као и грађење путне и железничке инфраструктуре", нагласила је Брнабић у излагању и оценила да је дигитална револуција кључна развојна шанса за регион, која ће унапредити стандарде и квалитет живота свих грађана Западног Балкана.
Међу приоритетима, Брнабић је издвојила повећање коришћења информационих и комуникационих технологија, и дигитализацију свих фаза производње.
Премијерка Брнабић је истакла да су дигитализација и образовање два кључна стуба за развој и напредак нашег друштва и целог региона. У оквиру реформе образовног система, Влада Србије посебно је посвећена развоју образовања за ИТ.
Навела је да је у плану и отварање још седам нових научно-технолошких паркова у целој земљи, поред оних у Београду и Нишу, како је оценила, места која на најбољи начин спајају дигитализацију, образовање, креативност и иновације.
Отварајући самит, председник ЕБРД Сума Чакрабарти позвао је све улагаче из света како би регион Западног Балкана остварио свој пуни потенцијал.
Албански премијер Еди Рама своје излагање је посветио начинима на које ЕУ треба да помогне Тирани, Приштини и Скопљу да надоканаде заостатак у приступним преговорима у одонсу на Београд и Подгорицу.
У изјави за РТС македонски премијер Зоран Заев истакао је да је изградња регионалне инфраструктуре предуслов за тешњу сарадњу.
Према најновијим подацима Регионалног савета за сарадњу, Србија предњачи и по смањењу корупције и жељи њених грађана да остану у земљи.
"У односу на претходне три године, први пут имамао сасвим јасну и уочљиву подршку прикључивању ЕУ и пад цинизма и скептицизма", напоменуо је генерални секретар Регионалног савета за сарадњу Горан Свилановић.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж на скупу је представио регионалну инвестициону платформу. Она је први резултат рада Коморе Западног Балкана, прве заједничке привредне институције региона са седиштем у Трсту.
"Ивеститори из било ког дела света могу на једном месту да виде све законске регулативе који је њима интересантан", истакао је Чадеж.
Са Чакрабартијем о мерама за повећање запослености
Брнабићева се у Лодону састала и са Сумом Чакрабартијем, кога је упознала са најважнијим макроекономским показатељима и резултатима економских реформи у Србији.
Премијерка и Чакрабарти разговарали су о активностима и мерама које Влада спроводи за повећање запослености.
"Србија даје посебан значај развоју малих и средњих предузећа јер су они носиоци економског развоја", истакла је председница Владе, наводи се у саопштењу.
Брнабићева је рекла да је у овој години из буџета укупно издвојено 3,6 милијарди динара, за мере чији је циљ повећање запослености младих.
На сличним пројектима Србија сарађује и са међународним организацијама, као што је Организација УН за индустријски развој, на пројекту запошљавања младих жена и развоју предузетништва.
"Србија је посвећена наставку реформи у јавном сектору у циљу стварања што бољег економског окружења и привлачења нових инвестиција, нагласила је Брнабићева.
Премијерка је подсетила на позитивне оцене и прогнозе ММФ-а након успешно завршене осме ревизије трогодишњег аранжмана из предострожности, што је добар сигнал за инвеститоре.
Премијерка Брнабић захвалила је на досадашњем ангажману ЕБРД у Србији и значају за укупан развој региона Западног Балкана.
Од 2001. године, Србија је са Европском банком за обнову и развој закључила уговоре о кредитима у износу од око 1,4 милијарде евра. Кредити ЕБРД се користе углавном за финансирање инфраструктурних пројеката.
Европска банка за обонову и развој остаје највећи инвеститор на Западном Балкану са десет милијарди уложених евра у 600 пројеката.
Инвестиције поспешују економију и убразавају реформе, а њих регион воде у ЕУ, већ 2025. године, надају се у ЕБРД.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар