понедељак, 06.11.2017, 12:00 -> 12:12
Извор: РТС
Како до сигурног уговора за рад у иностранству?
На рад у иностранство, за бољим условима живота, званично је прошле године отишло 5.000 људи, а незванично неколико пута више. Многи од њих често су преварени, јер док чекају дозволе за рад, прихватају понуде сумњивих агенција. Опрезнији – а њих је много мање – од почетка године само 830, траже информације од Миграционих центара Националне службе запошљавања.
Пре поласка у иностранство треба обавезно проверити да ли послодавац обезбеђује превоз од смештаја до места рада, обезбеђује ли исхрану и смештај, и ако обезбеђује – да ли то одбија од зараде, саветују у aгенцијама за запошљавање.
"Да обавезно захтевају дa уговор о раду који потписују попишу у земљи пре поласка, и то на српском језику јер је то њихово законско право и законска обавеза. Да се добро распитају о условима живота и рада у земљи у коју одлазе: од климе до цене, до услова смештаја", истиче Марко Богдановић из агенције за запошљавање "Орка".
До превара најчешће долази због дугог рока за добијања радних виза: Прво две недеље чекате на позив за заказивање термина за предају докумената, а, када их предате, чека се од три до шест месеци на добијање радне визе. Људи који остану без посла, због тога самостално одлазе у иностранство преко нелиценцираних агенција.
"Долазе у ситуацију да буду преварени, не буду испуњени договори у вези са зарадом, јер је заиста период за добијање радних папира за лица са српским пасошем страховито дугачак. Замислите да оставите породицу без зараде шест месеци", указује директорка агенције за запошљавање Лиљана Стефановић.
Каква је процедура за добијање боравишне и радне дозволе, и који су ризици и проблеми на које могу да наиђу ако сами траже посао сивим каналима, сви заинтересовани могу да сазнају у седам миграционих центара Националне службе за запошљавање.
Ако се тражи инострани посао преко НСЗ, треба знати да они инсистирају на томе да наши запослени имају иста радна права као и држављани земље у којој се запошљава.
"Пре него што радник отпутује решава се питање радне дозволе, визе и уговора о раду, тако да је радник који одлази уз сарадњу са Националном службом, потпуно безбедан када оде у иностранство", објашњава Срђан Андријанић, директор сектора за запошљавање и информисање НСЗ.
У земљи има 105 агенција за запошљавање, и стално се отварају нове, због тога што су њихове провизије за запошљавање у земљама ЕУ веома високе.
Незванично сазнајемо да је накнада за запошљавање возача аутобуса или искусне медицинске сестре у Немачкој између 3.000 и 4.000 евра, а за лекара специјалисту од 5.000 до 6.000. евра.
Сигуран знак да агенције желе да вас преваре, јесте ако вам траже провизију за запошљавање, због тога што је то законом забрањено, а ту накнаду већ узимају од послодавца из иностранства.
Зато, пре свега, треба проверити лиценцу агенције и има ли неких примедби на њен рад док је радник у Србији, јер када оде у иностранство, ту има много мање могућности за добијање правне помоћи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар