четвртак, 13.07.2017, 12:39 -> 13:33
Извор: Танјуг
Седница Високог савета за сарадњу Србије и Грчке
У Солуну се одржава прва седница Високог савета за сарадњу Србије и Грчке, у чијем раду учествује председник Србије Александар Вучић.
Седницом председава председник Владе Грчке Алексис Ципрас, а са грчке стране учествују министар спољних послова Николаос Коцијас, министар народне одбране Панајотис Каменос, министар животне средине и енергетике Јоргос Статкис, министар инфраструктуре и транспорта Христос Спирцис, министар за миграције Јанис Музалас, министар туризма Елена Кудура, алтернативни министар унутрашњих послова Николаос Тоскас.
Вучић предводи делегацију у којој су министар спољних послова Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић, министар привреде Горан Кнежевић, министар рударства и енергетике Александар Антић и министар одбране Александар Вулин.
Прва седница Високог савета за сарадњу представља посебан облик учвршћивања сарадње и јачања веза између Атине и Београда.
Седница, која је од великог значаја за сарадњу у региону, договорена је током посете премијера Ципраса Београду, почетком године.
Вучић и Ципрас су тада одредили, како је названа, "нову мапу пута" између две земље која ће традиционално пријатељство и економске интересе повезати у чвршћу форму сарадње, инвестиција, заједничких пројеката, планова одређених оквирима заједничке европске будућности две земље.
Високи савет треба да поспеши сарадњу у свим областима, посебно у економији где постоји још доста простора за јачање кооперације.
Робна размена Србије и Грчке достигла је прошле године вредност од 397,2 милиона , за око 20 милиона више него 2015. године.
Покривеност увоза извозом је 50,5 одсто, а извоз из Србије износио је 133,2 милиона евра, док је увоз из Грчке на 264 милиона евра.
У 2016, највише смо у Грчку извозили следеће производе: хартију и картон премазани пластиком, полиетилен, катоде и секције, шећер бели, гуме за аутомобиле, спољне, пнеуматске, сложиве кутије, бурад, храну за псе и мачке и кромпир.
У 2016, највише смо увозили из Грчке: поморанџе, плоче и трупце, полистирол за експандирање, профил од легура алуминијума, правоугаоне легуре, брескве, шипке, клементине...
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж је на српско-грчким пословним форумима, који су одржани крајем прошле и почетком ове године у Београду указао да је потенцијал за увећање робне размене велики утолико пре што је она скромна упркос близини тржишта и што је Грчка један од 10 највећих инвеститора у Србији по досадашњим укупним улагањима.
Циљ Србије, како је истакао, је да смањи дефицит у размени са Грчком и да нашу размену уравнотежимо али на вишем нивоу.
Чадеж је раније изјавио да верује да ће се тражња на грчком тржишту ојачати, и то не само тражња за српским сировинама и репроматеријалима, већ и за готовим производима вишег степена прераде и да је уверен да ће да ће наш извоз у наредним годинама значајно увећати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар