Потписан уговор за извоз воде у Кувајт

У Београду је потписан уговор о извозу првог контигента воде од три милиона литара из Србије у Кувајт, између домаће компаније "Вода Вода" из Мионице и компаније "Каро Џенерал Трејдинг" из Кувајта.

То је резултат дугогодишњег рада са циљем да се отворе врата за извоз српске воде у арапске земље, рекао је приликом потписивања уговора министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.

"Учинили смо да се сарадња две земље помери са мртве тачке јер је робна размена у протеклој години свега 5,1 милион долара", казао је Љајић.

Говорећи о потенцијалима за сарадњу, он је рекао да је Србија од Кувајта већ добила кредит за станицу Прокоп, те да постоји најава да ће Кувајћани финансирати и друге пројекте.

"Овај уговор ће омогућити и другим компанијама из Србије да пласирају њихову воду у арапске земље, јер је потражња за нашом водом велика. Србија је позната по квалитетној минералној води, а сарадња са Кувајтом ће отворити врата за заједничку сарадњу на другим пројектима", казао је Љајић.

Свечаном потписивању уговора присуствовали су и председник општине Мионице, Бобан Јанковић, представници компаније "Вода Вода" као и делегација кувајтских привредника.

"Реч је о послу који је значајан по количини извезене робе и по финансијском аспекту, али још значајнији је због освајања новог, великог и захтевног тржишта као што је кувајтско. Уговором смо предвидели да испоручимо три милиона литара воде у наредном периоду", рекао је власник компаније "Вода Вода" Војин Ђорђевић.

Љајић је објаснио да извоз воде из Србије вредан 21 милион долара, а од тога 80 одсто иде у земље региона, док половина те количине одлази у Црну Гору.

У Србији се годишње произведе пет до шест милиона хектолитара воде, извоз расте, а увоз је био вредан три милиона долара.

Србија, додао је, има око 300 минералних извора, око 25 фабрика за прераду воде, а капацитети, како каже, нису довољно искоришћени.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом