субота, 03.09.2016, 19:30 -> 19:48
Извор: РТС
Зашто је роба у Србији скупља него у региону, ко плаћа цех
Одећа, обућа и други производи истих произвођача у Србији су знатно скупљи него у региону и неким земљама Европске уније. Исту робу плаћамо скупље јер домаћи трговци најам локала плаћају више, а и број обавезних намета је знатно већи, тврде стручњаци. Цех се, као и обично, испостави потрошачима, јер трговци своје трошкове уграђују у цене.
Ко је путовао ван земље – могао је лично да се увери: Исти производ, исти модел, исти дезен, иста боја, па чак и број у иностранству плаћамо много мање него у Србији.
Иако је просечна плата од око 380 евра у Србији дупло нижа него у Хрватској, или два и по пута мања од оне у Словенији, односно стотинак евра нижа од оне у Бугарској – изгледа да најскупље пролазимо.
Идентична женска блуза у Београду и Љубљани кошта готово исто, око 50 евра, плаћамо је два и по пута више од Бугара и један и по пут више од Хрвата.
Није ни чудо јер је закуп локала у тржним центрима најскупљи у Србији, а најам локала у прометним улицама чак троструко скупљи него у Словенији, на пример.
Небојша Нешовановић, национални директор "ЈЛЛ" каже да Београд и Србија имају мање тржних центара него главни градови и земље у региону.
"Решење је у изградњи новог малопродајног простора и шопинг зона како би се дошло до јефтинијих цена закупнина. Самим тим би роба у тржним центрима постала јефтинија, што би било јако добро за наше грађане. Очекујемо да у наредних дванаест месеци у Србији крене изградња малопродајних објеката вредних милијарду евра", каже Нешовановић.
На цену утичу и прописи. У целом региону, осим у Србији и Босни и Херцеговини, урађена је њихова реформа у трговини. У Европи, на пример, цена комуналних услуга за фирме и грађане је изједначена.
Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку каже да је просечан трговац у Србији принуђен да између 45 и 55 различитих намета угради у трговачку маржу, за разлику од својих колега трговаца у Словачкој, Пољској, Чешкој и Мађарској који имају између 12 и 22 намета.
"Најконкретнија разлика јесте што сваки привредни субјекат овде још увек плаћа скупље воду, гас, паркинг – у односу на грађане два или три пута", истиче Рајић.
Високе цене у Србији и не чуде ако узмемо у обзир да Београд на 1.700.000 становника има само четири модерна тржна центра што је четири пута мање од оптималног броја.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар