Шок терапијом до финансијске дисциплине?

Неплаћени дугови доводе у питање опстанак великог броја предузећа, а највише дугује држава. Законом о ограничењу рока плаћања, држава би своје дугове требало да измири у року од 45, а компаније од 60 дана.

Држава би сва плаћања привреди требало да измирује у року од 45 дана, а компаније међусобно - у року од 60 дана. То предвиђа Закон о ограничењу рока плаћања који се од данас примењује. Доношење тог акта, који постоји у Европској унији, привреда тражи од почетка кризе, јер се због неплаћања довео у питање опстанак великог броја фирми - а највећи дужник је држава.

Нико никоме не плаћа на време, тако се послује у Србији.

У просеку, на зарађени новац чека се 130 дана. Три пута дуже него у земљама Уније, и готово два пута дуже него у региону. Највише касни држава која привреди дугује милијарду евра.

Поучени тиме, привредници кажу да ће тест за примену новог закона бити управо брзина.

Веселин Ражнатовић из Сектора за грађевину Уније послодаваца за грађевинарство верује да ако држава испуни свој рок од 45 дана, да ће и сви привредни субјекти испоштовати рок од 60 дана.

Увођење реда у финансијски ланац не треба очекивати преко ноћи.

Бранислава Жуњић из Привредне коморе Србије истиче да би овај закон требало да успостави предвидљивост новчаних прихода и обавеза која се у привреди преузимају.

Како би ограничење рока плаћања могла да буде шок терапија за приведу у којој влада несташица новца, проблеме у примени треба очекивати.

Нина Самарџић из Министарства финансија и привреде каже да ће се пуни ефекти видети тек за месец и по дана, када буде истекао први рок од 45 дана. 

Она додаје да у случају неизмирења обавезе "министар из ресора финансија и привреде има право да донесе одлуку да обустави даље преношење буџетских средстава оним субјектима јавног сектора, министарствима, јавним предузећима, општинама, ако не буду плаћали на време".

Према њеним речима, држава нема намеру да плаћа затезну камату и да је због тога и разрађен такав ефикасан механизам.

Међутим, функционисање система зависи и од приватног сектора, кажу стручњаци, због чега сматрају да ће закон бити тест и за њих.

Уредница магазина "Бизнис" Радојка Николић каже ће нови рок плаћања показати да нема довољно новца за благовремено измирење обавеза, али да да је то тешкоћа кроз коју морамо проћи да би имали уређену привреду.

Иако се закон не примењује ретроактивно, из Владе најављују постепену отплату старих дугова.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи