четвртак, 09.09.2010, 13:04 -> 14:20
Електронски потпис и у Влади
Следећи корак у информатизацији рада Владе Србије биће електронско потписивање докумената, које ће уследити након усвајања Пословника о влади, најавила министарка Јасна Матић.
Електронско потписивање докумената представља следећи корак у информатизацији рада владе, подизању ефикасности и транспарентности, а биће уведено након усвајања Пословника о влади који је у припреми, најавила је министарка за телекомуникације и информационо друштво Јасна Матић.
Пословник ће бити усвојен у наредних неколико дана, а омогућиће овлашћеном лицу у министарству да електронски потпише документ који ће имати исту законску снагу као да је својеручно потписан, истакла је Матић на презентацији Апликација за дигитални потпис на Комтрејдовој ''Фабрици знања''.
Матић је подсетила да Влада Србије од 11. јуна прошле године одржава електронске седнице које су омогућиле већи ниво транспарентности и учешћа у раду владе, јер се једноставније могу прегледати сви материјали који су доступни и пре заседања.
''Сама апликација је професионално изведена, а министри су прихватили прелазак на нову технологију без обзира на ниво знања који су претходно имали, што показује да информационе технологије имају своје место у животима и раду независно од сектора и година'', указала је Матић.
Министарка је додала да ове године, 11. јуна, годину дана од прве електронске седнице владе, који је проглашен даном Дигиталне агенде, пуштен у рад портал е-управе који пружа више од 100 електронских услуга за грађане.
Сертификате за електронски потпис, неопходан за коришћење услуга е-портала издају Пошта Србије, Привредна комора Србије, која је пре свега оријентисана на предузећа и Министарство унутрашњих послова на новим личним картама са чипом, навела је Матић.
Према њеним речим, велики ослонац у увођењу е-управе је присуство јаких домаћих ИТ компанија које су поуздани извођачи пројеката и у задатим роковима постижу одговарајући квалитете, пружају техничку подршку на дужи рок, прилагођавају апликације локалним условима и законодавству и чине их једноставнијим.
Матић је истакла да је у наредном периоду план Србије да се коришћење ИТ прошири и у остале области јавног живота.
''У наредних годину две, значајан корак ће бити направљену у здравству повезивањем свих здравствених установа на јединствени систем'', рекла је Матић и додала да министарство ради и на пројекту којим ће се подићи ниво коришћења ИТ у образовном систему, пре свега у основним школама у Србији.
Важно је да се у фокус јавног мњења ставља економија знања која је данас тренд у свету и која за Србију представља једини гарант просперитетне будућности, закључила је Матић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар