четвртак, 09.09.2010, 08:23 -> 20:07
Рамазански бајрам
Почeo Рамазански бајрам, један од најрадоснијих празника у исламу. У београдској Бајракли џамији, јутрос је одржан бајрамски намаз. Централна молитва Исламске заједнице у Србији одржана у Исламском центру, у месту Делимеђе.
Верници исламске вероисповести данас прослављају први дан Рамазанског бајрама. Тај празник означава крај тридесетодневног поста, током којег су се верници уздржавали од свих грехова. Почетак празника обележила је Бајрамска молитва.
Рамазански бајрам, један од најрадоснијих муслиманских празник, верници у Србији дочекали су подељени и под сенком протеста у Новом Пазару.
У београдској Бајракли џамији, јутрос је одржан бајрамски намаз, који је РТС преносио на Другом програму. Бајрамски намаз и хутбу, односно проповед, обавио је муфтија србијански Мухамед ефендија Јусуфспахић.
Рамазански Бајрам свечано је обележен и у џамији у Нишу. А у Крагујевцу Скупшина града и културно друштво исламске заједнице Гајрет, организовали су у центру града Рамазанску софру која симболизује пријатељство и заједништво, поред које су се окупили исламски верници и грађани Крагујевца.
Централна бајрамска молитва Исламске заједнице у Србији одржана је у Исламском центру у селу Делимеђе, 40 километара од Новог Пазара. За џамију која се налази у склопу тог центра кажу да има два највиша минарета на Балкану. Дуги су 78 метара. Тамо je молитву предводиo главни муфтија Муамер Зукорлић.
Верници се и по неколико дана унапред припремају за један од два највећа празника. Обичај је да се током дана деци која обилазе комшије и рођаке дају бомбоне. Због тога је и центар Новог Пазара претворен у "продавницу слаткиша". Нису се продавали само слаткиши, већ и млад кукуруз.
Домаћице припремају сва она јела по којима се Нови Пазар издваја. Неће се радити три дана, а током тог периода, муслимани ће се потрудити да обиђу што више пријатеља, познаника и комшија, како би се очувао дух заједништва.
Међутим, и током овог Бајрама припремаће мноштво посластица (баклава, сукани дудови, пуњене паприке) које обележавају тај празник.
За време трајања Бајрама, верници се свечано облаче, одлазе у џамије једним путем, а враћају се другим. По традицији, пре одласка на бајрамску молитву, поједу неколико урми, али по правилу непаран број, што је, према предању, радио и пророк Мухамед. Рамазански бајрам се слави током прва три дана месеца шевалa.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар