среда, 08.09.2010, 12:00 -> 15:27
Скуп слависта у Београду
Четрдесети међународни скуп слависта отворен je на Филолошком факултету у Београду. Теме скупа преокрет којим је Вук Караџић осавременио српски језик, као и утицају иностране литературе на домаћу.
На Филолошком факултету у Београду, отворен је 40. Међународни скуп слависта. Теме скупа су Два века савременог српског књижевног језика и Српска књижевност и европска књижевност.
У раду научног састанка слависта учествује 140 професора из 16 земаља, представници најзначајнијих Европских универзитета.
"Лекторате чувамо ми, али га чувају и ови млади слависти који су тамо, једино треба у њих улагати" изјавила је професор Злата Бојовић, председница Међународног славистичког центра.
Професор бикурештанског универзитета Октавија Неделку каже да њихов факултет успева да и ако сваке друге године школује српски језик и књижевност ипак има негде око 40-так студената.
Теме скупа посвећене су преокрету који је Вук Караџић, са својим сарадницима, учинио и тако осавременио српски језик и утицају стране литературе на нашу. Најважније од свега јесте очување лектората у иностранству.
Професор Универзитета у Барију Барбара Романђистро тврди да је ситуација мало тешка због економских потешкоћа па због тога им недостаје лектор из Србије.
Осим професора, на скупу бораве и студенти славистике, за које су организована предавања из српског језика, књижевности и културе и свакодневна лекторска вежбања.
"Хтела бих да радим као преводилац, па су ми због тога лекторске вежбе веома важне јер мој језик постаје све бољи", изјавила је Ана Процков, студент Филолошког факултета у Санкт-Петербургу.
Септембарски састанци слависта, професора и студената, одржавају се четири деценије без прекида.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар