среда, 08.09.2010, 08:47 -> 15:04
Штрајк упозорења грађевинара
Три највеће синдикалне организације у грађевинарству у Србији организовале су једночасовни штрајк упозорења. Синдикати, који окупљају половину грађевинске оперативе у земљи, траже доношење гранског колективног уговора и већу запосленост.
Представници три гранска синдиката грађевинарства и индустрије грађавинског материјала - Савеза самосталних синдиката Србије, Асоцијације слободних и независних синдиката и УГС "Независности" организовали су једночасовни штрајк упозорења.
Синдикати, који окупљају половину грађевинске оперативе у земљи, траже доношење гранског колективног уговора и већу запосленост.
У Србији ради трећина од око 100.000 грађевинара, а остали су без посла или повремено раде на црно. Око 80 одсто грађевинских предузећа је неликвидно, зараде су ниске, а дуг од скоро милијарду евра државе и локалне самоуправе грађевинским фирмама највећи је проблем српских неимара.
Председник Савеза самосталних синдиката Душко Вуковић каже да грађевинари не траже велике зараде, већ нормалне.
"Тражимо амбијент у коме би грађевинска предузећа могла да функционишу, јер је 80 одсто предузећа на ивици ликвидности", рекао је Вуковић.
У "7.јулу" и предузећу "Иван Милутиновић" радници су подржали штрајк.
"Тражимо од предузећа да нам исплати плате и да видимо за кога радимо", рекао је армирач у предузећу ,,7.јули" Небојша Марковић. Механичар Алексић Бошко рекао је да се раније много више зарађивало, а сада је производња стала.
Дулић: За грађевинаре надлежни послодавци
Министар за животну средину и просторно планирање Србије Оливер Дулић рекао је да су за решавање већине захтева грађевинара надлежни њихови послодавци.
"Држава треба да решава проблеме грађевинара који се односе на њен дуг према тој привредној грани", истакао је Дулић.
Дулић је рекао да му "није логично" да држава буде инвеститор и да грађевинске фирме испоруче фактуре за посао који је завршен, а да их потом држава блокира јер нису платиле порез на додату вредност иако им није исплатила средства из којих се плаћа та обавеза.
Министар је додао да су економска криза и смањење инвестиција главни узрок неликвидности грађевинских фирми.
Убудуће, како је упозорио Дулић, нико неће моћи да ради и гради а да не поштује права радника.
У грађевинске пројекте које суфинансира држава, према њговим речима, биће укључене само оне фирме које су измириле своје обавезе према радницима и уплатиле доприносе.
Влада Србије одобриће сутра грађевинским фирмама помоћ од 10 милијарди динара за конкретне пројекте, најавио је Дулић.
Дулић је рекао да је до сада одобрено око две милијарде динара помоћи грађевинској оперативи и да је пријављено више пројеката него што у буџету има средстава за ту намену, па ће неки пројекти бити одложени за следећу годину.
Смањена производња
Председник Савеза Самосталних синдиката Србије Душко Вуковић је раније рекао да сектор грађевинарства, у зависности од делатности, бележи пад производње од 50 до 70 одсто, а да је око 80 одсто грађевинских предузећа у Србији на ивици ликвидности.
Председник Гранског синдиката грађевинарства, индустрије грађевинског материјала, дрвне индустрије и путне привреде "Независност" Ранко Дрљевић изјавио је да се грађевинска оператива Србије налази у најтежем положају, у протеклих 60 година.
Дрљевић је рекао да ће синдикати после сутрашњег штрајка упозорења Влади Србије и ресорним министарствима дати рок од месец дана да испуне њихове захтеве, а затим ће, у зависности од исхода, предузети даље кораке.
Грађевинци су једна од најризичнијих професија, што потврђује податак да се 70 одсто свих повреда на раду догоди на градилиштима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар