Стандарди ромског језика

Одбор за службену употребу језика и културу Националног савета Рома већ две године ради на стандардизацији језика. Врло брзо се може очекивати да, после стандардизације, ромски језик уђе у школе коју похађају деца ромске националности.

Претпоставља се да у Европи око седам милиона људи говори неким од дијалеката ромског језика. Иако заједничка, књижевна верзија тог језика још није утврђена, тешкоћа у међусобном разумевању углавном нема, јер је језгро језика од око 200 стабилних појмова, опстало, упркос хиљадугодишњем егзодусу Рома.

У ромском језику, равноправно је 17 дијалеката, од којих су у Србији најчешћи - гурбетски, арлијски и тамарски.

Кључ очувања националног идентитета Рома, као нације без заједничке територије и историје, управо је језик, који је сачуван упркос малом броју писаних докумената.

"Потребно је да се направи нормализација, стандардизација и кодификација ромског језика,  што је речено на 4. конгресу у Варшави.

То су неопходни језички захвати да би он добио форму књижевног и то су операције које су већ почеле да се раде по неким земљама", рекао је Љуан Кока из Министарства за људска и мањинска права.

За разлику од суседне Мађарске, Румуније и Бугарске, у Србији још нема катедре за ромски језик и ромологију.

"Штета је, морам рећи, да многе ствари које се тичу Рома су потекле из бивше Југославије и данас су многе идеје капитализоване у многим европским земљама и то је добро. Али је страшно да је много тога нереализовано у нашој земљи, имајући у виду бројност јер Роми су, сви то признају, најбројнија национална мањина у Србији", каже др Рајко Ђурић, аутор Граматике ромског језика и коаутор Речника симбола Рома.

Одбор за службену употребу језика и културу Националног савета Рома већ две године ради на стандардизацији језика.

"Успели смо да уједначимо ставове да имамо став када је у питању стандардизаија језика који се не разликује пуно од стандардног језика који се користи у Европи", рекао је Витомир Михајловић, председник Националног савета Рома.

Михајловић каже да је припремљен захтев који ће ићи према три факултета, који проучавају језике с намером да се у Новом Саду, Нишу и у Београду отвори катедра за ромологију.

У Савету најављују да ће се усвајање стандарда разматрати већ у октобру. Уколико се ромски језик стандардизује, врло брзо се може очекивати и да тај језик уђе у школе коју похађају деца ромске националности, али и у медије.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње