субота, 04.09.2010, 09:03 -> 10:33
Стандарди ромског језика
Одбор за службену употребу језика и културу Националног савета Рома већ две године ради на стандардизацији језика. Врло брзо се може очекивати да, после стандардизације, ромски језик уђе у школе коју похађају деца ромске националности.
Претпоставља се да у Европи око седам милиона људи говори неким од дијалеката ромског језика. Иако заједничка, књижевна верзија тог језика још није утврђена, тешкоћа у међусобном разумевању углавном нема, јер је језгро језика од око 200 стабилних појмова, опстало, упркос хиљадугодишњем егзодусу Рома.
У ромском језику, равноправно је 17 дијалеката, од којих су у Србији најчешћи - гурбетски, арлијски и тамарски.
Кључ очувања националног идентитета Рома, као нације без заједничке територије и историје, управо је језик, који је сачуван упркос малом броју писаних докумената.
"Потребно је да се направи нормализација, стандардизација и кодификација ромског језика, што је речено на 4. конгресу у Варшави.
То су неопходни језички захвати да би он добио форму књижевног и то су операције које су већ почеле да се раде по неким земљама", рекао је Љуан Кока из Министарства за људска и мањинска права.
За разлику од суседне Мађарске, Румуније и Бугарске, у Србији још нема катедре за ромски језик и ромологију.
"Штета је, морам рећи, да многе ствари које се тичу Рома су потекле из бивше Југославије и данас су многе идеје капитализоване у многим европским земљама и то је добро. Али је страшно да је много тога нереализовано у нашој земљи, имајући у виду бројност јер Роми су, сви то признају, најбројнија национална мањина у Србији", каже др Рајко Ђурић, аутор Граматике ромског језика и коаутор Речника симбола Рома.
Одбор за службену употребу језика и културу Националног савета Рома већ две године ради на стандардизацији језика.
"Успели смо да уједначимо ставове да имамо став када је у питању стандардизаија језика који се не разликује пуно од стандардног језика који се користи у Европи", рекао је Витомир Михајловић, председник Националног савета Рома.
Михајловић каже да је припремљен захтев који ће ићи према три факултета, који проучавају језике с намером да се у Новом Саду, Нишу и у Београду отвори катедра за ромологију.
У Савету најављују да ће се усвајање стандарда разматрати већ у октобру. Уколико се ромски језик стандардизује, врло брзо се може очекивати и да тај језик уђе у школе коју похађају деца ромске националности, али и у медије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар