Оживљавање производње у "Срболеку"

После упорних протеста због, како кажу, несавесног и незаконитог пословања већинског власника компаније "Срболек", радници и мањински акционари на помолу су договора око оживљавања производње са представницима Министарства економије и Града Београда.

Протестне шетње 220 радника и мањинских акционара "Срболека" који траже исплату заосталих зарада и наставак производње три кључна лека међу којима и нитроглицерина могле би да уроде плодом. Радници оптужују већинског власника за непоштовање закона и пропаст фирме.

"Проблем је што Јовица Стефановић не води ову фирму како треба и захтеви су радника да се он лиши ове фирме, како зна и уме, јер држави дугује преко 130 милона динара пореза. Нама дугује плате и све остало", рекао је председник самосталног синдиката "Срболека" Зоран Гочевић.

Власник "Срболека" није био доступан у својим фирмама у Македонији и Нишу. Недостатак аминофилина и нитроглицерина које је та фирма производила натерала је представнике државе на одлучан предлог штрајкачима.

"Представницима акционара и синдиката пренео сам да смо као држава спремни, након изналажења могућности и преузимања већинског пакета акција од стране државе, да у року од неких 30 до 40 дана поново започне процес производње", рекао је државни секретар Министарства економије Небојша Ћирић.

То подразумева да одређени акционари морају да буду спремни да дају акције држави, истакао је Ћирић.

Држава за сада има мање од три одсто уделу у власништву "Срболека", док је највећи појединачни власник Јовица Стефановић, који је са осталим фирмама акције купио пре три године на Београдској берзи.

"Ми смо се успротивили намери власника приватних компанија да униште производњу и обезвреде предузећа да би дошли до атрактивних локација, какве Срболек има у Сарајевској и улици Краљевића Марка", рекао је члан градског већа Београда Мирослав Чучковић.

"Оно што ми као град желимо, након уплива државе, јесте да очувамо производњу. Ако радници желе да се организује производња у Гроцкој, где имају локацију поред аутопута, град ће изаћи у сусрет издавањем дозвола", каже Чучковић.

Уколико дође до реализације договора производња би могла почети у оквиру "Галенике" која је спремна да прихвати "Срболек". 

Компанија "Срболек" је приватизована 2005. године, а радници су у више наврата током ове године штрајковали тражећи исплату априлских, мајских и јунских зарада, заосталих трошкова превоза за 2009. годину и дуговања путних трошкова за прошлу и претпрошлу годину, као и нормализацију рада.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње