понедељак, 30.08.2010, 07:30 -> 20:06
Међународни дан несталих
Након ратова у бившој Југославији још 14.790 људи води се као нестало, саопштио Црвени крст, поводом Међународног дана несталих. Држава мора да учини све како би се решила судбина несталих, рекао председник Борис Тадић и позвао регион да допринесе превазилажењу тог проблема.
Према подацима Међународног комитета Црвеног крста, након ратова у бившој Југославији, још 14.790 људи води се као нестало, саопштили су представници те хуманитарне организације, поводом 30. августа, Међународног дана несталих.
Председник Србије Борис Тадић и представници Регионалне конференције удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије сложили су се да од решавања судбине несталих људи зависи процес помирења и успостављање бољих односа земаља бивше Југославије.
Тадић је, на састанку са представницима Регионалне конференције, нагласио да држава мора да учини све како би се решила судбина несталих и позвао остале земље у региону да доприносе превазилажењу тог проблема.
"Када је реч о несталим Србима и Албанцима са КиМ, Србија ће учинити све како би се решила њихова судбина и указала неопходна помоћ њиховим породицама", рекао је Тадић.
Поводом дана несталих, у Ташмајданском парку у Београду откривена је спомен плоча српским жртвама страдалим у ратовима на простору бивше Југославије од 1991. до 2000. године.
Спомен обележје је освештао и опело жртвама служио старешина цркве Светог Марка Бошко Гагић, са свештенством храма поред кога је овај скромни белег подигнут.
Чланови породица несталих и грађани положили су потом цвеће на спомен плочу, а председница Удружења породица киднапованих и несталих са Косова и Метохије Верица Томановић прочитала је писмо Одбора регионалне конференције несталих.
Писмо са истоветном садржином, упућено представницима свих институција власти и политичким партијама у земљама региона, прочитано је данас и у Сарајеву и Вуковару, где су и удружења несталих БиХ и Хрватске обележила Међународни дан несталих.
У писму породице несталих од свих траже да престану са "лицитирањем и злоуоптребом жртава", као и "лажним обећањима зарад свог ситног професионалног или личног интереса".
Оне су истакле да 15 година од потписивања Дејтонског споразума и Резолуције Савета безбедности УН 1244, за њих још траје рат јер нису открили шта се догодило са њиховим најмилијима.
Одаловић: Већина злочинаца прошла некажњено
"Најбоље би било да су овакве плоче подигнуте на местима где су наши најмилији нестали или убијени, али то, нажалост, није могуће на простору Косова и Метохије, БиХ, а ни Хрватске, јер они који су почини злочине нису спремни да се суоче са истином", рекао је председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић.
"Подаци о броју несталих и убијених говоре да је већина злочинаца прошла некажњено", указао је и у кратком обраћању окупљенима подсетио да је међу несталима и страдалима највећи број цивила.
Подизање спомен плоче иницирала је Координација српских удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије, а одобрили Српска православна црква и Скупштина града Београда, која је и финансијски помогла ову акцију.
У Београду је обележавање Међународног дана несталих почело у понедељак отварањем изложбе фотографија "Нестали животи" која је посвећена несталима на простору бивше Југославије и њиховим породицама.
Из Међународног комитета Црвеног крста саоштено је да се од укупног броја несталих у бившој Југославији, у БиХ као нестало води 10.512 особа, у Хрватској 2.436 а на Косову 1.842 људи.
Шеф регионалне делегације Међународног комитета Црвеног крста за Србију, Црну Гору, Македонију и Албанију Пол-Анри Арни подсетио је да је 140.000 људи страдало током ратова у бившој Југославији, а да је од тог броја између 35.000 и 40.000 људи на силу одведено и нестало.
Милосав Стојковић из Центра заштите породица жртава рата на Косову и Метохији каже да се тренутно трага за 640 несталих лица.
"Унмик је врло мало радио на проналажењу ових лица, могу се забележити само појединачни случајеви. На то великог утицаја има и опструкција привремених институција на Косову", рекао је Стојковић.
У име Координације српских удружења породица несталих са простора бивше Југославије Олгица Божанић изразила је незадовољство динамиком рада надлежних на расветљавању судбине несталих.
Протест у Грачаници
Неколико десетина чланова породица несталих Срба и других неалбанаца окупило се у Грачаници поводом Међународног дана несталих.
Председник Удружења породица несталих лица Милорад Трифуновић позвао је са скупа председника државе, министре и све надлежне институције да им се придруже и да помогну расветљавању истине.
Трифуновић је рекао да ће сутра почети ексхумација на потезу села Жиливоде код Обилића, где се претпоставља да је живо закопано 26 људи, од који је девет рудара.
У Приштини су уочи дана несталих, чланови породица несталих Албанаца обновили фотографије окачене на огради улаза у скупштину Косова, опомоњући косовске власти да се посвете проблему судбина несталих.
Еулекс је поводом Међународног дана несталих оценио да је решење судбине несталих задатак од највеће важности за мисију.
Вршилац дужности шефа Мисије Рој Рив је тим поводом подсетио да су од децембра 2008. године, када је Мисија почела сарадњу са Одељењем за судску медицину у Приштини, нађени остаци 169 жртава сукоба на Косову који су предати њиховим породицама.
"Тај број укључује више од 100 несталих који су пронађени интензивним радом на терену, лабораторијских анализа и ревизије архивских података", подсетио је вршилац дужности шефа Еулекса.
Међународна комисија за нестале особе у БиХ организоваће поводом Међународног дана несталих особа мирну протестну шетњу у центру Сарајева.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар