уторак, 24.08.2010, 12:39 -> 12:51
Нови закон о извршном поступку
На октобарском заседању Скупштине Србије могао би да се нађе нови Закон о извршном поступку, рекао државни секретар Слободан Хомен. Циљ закона је да се скрати време извршења са 700 на 90 дана, истакао Хомен.
Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен изјавио је да очекује да ће се на октобарском заседању Скупштине Србије наћи и нови Закон о извршном поступку.
До сада су просечна извршења трајала по 700 дана, а основна идеја тог закона је да се извршења сведу на одређену разумну меру како је то у земљама ЕУ, а очекивања су да то не би смело да траје дуже од 90 дана, рекао је Хомен.
Смањење трајања овог рока довешће до тога да привреда буде ефикаснија, да буду сигурније стране инвестиције и да радници могу да остваре своја права, рекао је Хомен за Радио-телевизију Србије.
Он је истакао да се у овом тренутку ради експертиза закона, који мора да буде у складу са европским стандардима, подсетивши да је досадашњи закон о извршном поступку предвиђао да, поред завршеног парничног поступка, траје још један идентични парнични поступак.
"Трпела је привреда и велики број фирми је намерно теран у стечај и нису могле да се изврше обавезе, а био је и велики проблем за раднике који су имали правоснажне пресуде, а никада нису могли да остваре основно право на плату, односно зараду", објаснио је Хомен.
Од 1,9 милиона предмета чак се 1,7 милиона односи на извршења, због чега је четири пута повећан број извршитеља од 1. јануара, али ни то није довољно, каже Хомен.
Слободан Хомен је објаснио да је основна идеја увођење приватних извршитеља, који постоје у више од 80 одсто земаља Европе, јер то смањује трошкове, поступке и онемогућује корупцију.
Он је најавио да ће у првој фази примене закона постојати и досадашњи судски, као и приватни извршитељи, а сваки грађанин ће моћи да се одлучи да ли жели да одмах иде на приватног извршитеља или да извршење, као до сада, остане на самом суду.
Намера је да се спрече утеривачи дугова, а сваки извршитељ ће морати да има завршен правни факултет и положен одговарајући испит за извршитеља, рекао је Хомен и додао да ниједан извршитељ неће моћи сам да примењује средства принуде, него ће то искључиво остати у надлежности Министарства унутрашњих послова.
Вештачење ће бити потпуно укинуто у поступцима извршења, јер је служило само за пролонгирање и дуже трајање поступка, рекао је Хомен, указујући да је главни начин одуговлачења било бесмислено подношење жалби.
Нови закон укида могућност жалбе као средства извршења и уводи средства приговора о коме ће се одлучивати у истом суду. Другим речима, о било ком приговору ће се одлучивати у року од три дана, како је то и раније закон налагао, казао је Хомен.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар