уторак, 24.08.2010, 07:30 -> 08:02
На конак у хостел
Туристи који долазе у Београд најчешће одседају у хостелима, али и у приватном смештају резервисаном преко Интернета. Млади кажу да тешко проналазе улице због ћириличних натписа, а каткад имају проблем да смештај нађу за групу, због ограничених капацитета.
Сабор трубача у Гучи посетило је 800.000 људи, а Бирфест, 100.000 више. Многи страни туристи који су били у Драгачеву, сада су у Београду, јер пре одласка из Србије желе да обиђу и престоницу.
Mлади туристи углавном се одлучују за смештај у хостелима или приватном смештају, које су резервисали путем Интернета. Међутим, кад стигну, жале се да их тешко проналазе због неупадљивих ознака за хостел, али и ћириличних назива улица.
Пре неколико година Београд није имао хостеле, док их је данас 55. Готово на сваком углу у центру града налази се по неки хостел. Углавном су веома мали, у просеку са двадесетак соба, што често представља проблем за веће групе.
Према речима једног студента из Велике Британије, који је допутовао да би учествовао у конгресу у организацији Европске федерације студентата психологије, група студената је једва пронашла хостел у којем су могли заједно да одседну, због ограничених капацитета.
Студенткиња из Француске каже да је дошла у Србију да би посетила Гучу, а затим је одлучила да посети и Београд и обиђе православне цркве.
Гости хостела, у којима преноћиште кошта од десет евра у шестокреветним, до 35 евра у двокреветним собама, по правилу су млади, најчешће од 17 до 27 година.
Иван Анић, из хостела "Еуростар" у Београду, истиче да постоји одлична сарадња са туристичком организацијом Београда и инфоцентрима.
"Имају и наше флајере, налазимо се на њиховим сајтовима, и на сајту федералног савета Србије, и код њих у организацији знају за нас, тако да, немамо никаквих примедби, сарадња је савршена", каже Анић.
Приступачни луксуз
Поред хостела, у Београду је све популарнији и приватни смештај који је, понекад, луксузан као хотелски, али знатно јефтинији. Преноћиште са доручком у двокреветној соби приватног смештаја кошта 35 евра, а фирме своје пословне партнере смештају у приватне виле.
"Када су појединачни гости у питању, са разних страна света су, као и из наше земље, различитог доба и узраста, и брачни парови старији, који су били на пропутовању кроз нашу земљу, и млађи, који су долазили на разне манифестације код нас, наши стални гости, тако да је то разнолико", каже Милена Павловић-Цветковић из Виле "Форест".
Београд тренутно има 68 категоризованих вила за смештај гостију, а 80 их је у процесу категоризације.
Јасна Димитријевић из Туристичке организације Београда навела је да се 80 власника приватног смештаја пријавило да категоризује свој смештај Секретаријату за привреду, чија је то надлежност, што значи да има смисла категоризовати приватни смештај.
Сви подаци о категоризованом смештају, осим на сајту Туристичке организације Београда, налазе се и у специјалним водичима који се промовишу на свим светским сајмовима на којима учествује и Србија.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар