петак, 13.08.2010, 07:30 -> 20:09
Годишњица злочина у Гораждевцу
Седам година од убиства два српска дечака и рањавања још четворо младих Срба у Гораждевцу. Упркос обећању, злочинци још нису пронађени. Саопштење Еулекса, да се истрага ближи крају, а да осумњичених нема, за косовске Србе увредљиво, рекао министар за КиМ Горан Богдановић.
У Гораждевцу, код Пећи, обележена је седма годишњица терористичког напада албанских екстремиста у коме су, на обали реке Бистрице, на купању, убијена два српска дечака, а рањено још четворо младих.
У цркви Пресвете Богородице у Гораждевцу одржан је парастос Ивану Јововићу и Пантелији Дакићу, који су убијени хицима из ватреног оружја.
Парастос настрадалима служио је викарни епископ липљански Теодосије, који је у беседи истакао да је свима још теже јер починиоци гнусног злочина до данас нису приведени правди.
"Нама је најтеже што ни после толико година починиоци нису изведени пред лице правде. Ово је можда најтежи злочин после 1999. године, јер су у питању деца", рекао је владика липљански Теодосије.
Око 100 чланова породица и пријатељи невино страдалих младића обишли су гробља на којима су сахрањени Јововић и Дакић.
Отац страдалог Пантелије, Милисав Дакић, изјавио је да је разочаран због тога што су убице његовог сина и данас на слободи.
"Уједињене нације су заседале и донеле одлуку да се мора пронаћи починилац, али ништа није урађено", рекао је Дакић.
Најтеже повређени Богдан Букумирић је једва преживео, а тада је имао 15 година.
"Добио сам одговор од УНМИК-а где се изражава жаљење што се све тако догодило, да су они претересли много кућа и саслушали много сведока али конкретне резултате нису имали", рекао је Богдан.
"Овом приликом апелујем на председника Бориса Тадића и власт која је у овом тренутку да предузме неке кораке на разоткривању овог монструозног злочина", рекао је Букумирић.
Терористи су 2003. године из правца албанског села Захач, испалили 90 метака и на лицу места убили деветнаестогодишњег Јововића, док је тринаестогодишњи Дакић преминуо у пећкој болници.
Тада су тешко рањени Богдан Букумирић и Марко Богићевић, а лакше Драгана Србљак и Ђорђе Угреновић. Осим Букумирића, све жртве напада албанских екстремиста и даље живе у Гораждевцу.
Злочин у Гораждевцу осудили су шефови УНМИК-а и Кфора, представници ЕУ, САД, Француска, Русија, као и косовски званичници.
Представници Србије затражили су одмах ванредну седницу Савета безбедности УН, а комесар УНМИК полиције Штефан Фелер изјавио је, после злочина, да ће "преврнути сваки комад земље, како би пронашао убице деце".
Међутим, и поред награде од милион евра коју је УНМИК понудио у замену за проналазак убица, оптужница још није подигнута.
У међувремену је формирана радна група истражитеља, са задатком да преиспита све старе и прикупи нове доказе, али напретка у истрази нема.
Богдановић: Саопштење Еулекса увредљиво
Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић рекао је да је забрињавајуће то што злочин у Гораждевцу није расветљен, ни после седам година, и додао да захтева од Еулекса да изврши притисак на локалне косовске институције и обавеже их да утврде ко је пуцао у српску децу.
"Нерешавање убиства и рањавања деце у Гораждевцу, не само да забрињава, већ најбоље показује реално стање у Покрајини и однос међународног присуства и привремених институција према злочинима почињеним над Србима", оценио је Богдановић.
Министар је оценио да је саопштење Еулекса, да се истрага ближи крају, а да осумњичених нема, за косовске Србе увредљиво.
"Не могу а да се не запитам, колико је УНМИК-у, Еулексу и Косовској полицији потребно времена да открију ко су убице и који су то злочин над Србима у последњих десет година расветлили, а починиоце открили и казнили", рекао је министар и подсетио да је "одговор, нажалост, поразан - ниједан".
Министар је захтевао одговор и објашњење, како је то могуће, да се поред толиког броја особља УНМИК-а, Еулекса, Кфора и на крају Косовске полиције, не открију починиоци злочина над децом у Гораждевцу.
"Како Срби да имају поверење у међународно присуство и како било ко од релевантних међународних фактора може да тврди да се стање на Косову и Метохији поправља", рекао је министар.
Ивановић: Крајње време да се злочин расветли
Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је да је крајње време да неко почне да расветљава тај гнусни злочин.
Ивановић је рекао да се са жаљењем може констатовати да, за седам година присуства међународних мисија на Косову, није учињено ништа да би се расветлио злочин у којем су деца, први пут, постала жртве политичке борбе или политичког реваншизма.
"Недостатак добре воље је основни разлог зашто се до сада није дошло до резултата. УНМИК је покушао, али није успео ништа, јер албанска локална заједница није хтела да сарађује. Немогуће је да нико није видео извршиоце усред бела дана, који пуцају, а онда побегну кроз два албанска села", рекао је Ивановић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар