Спора ексхумација жртава "Олује"

Удружења несталих и погинулих у Крајини и Хрватској и Владине комисије за нестале незадовољни динамиком ексхумације и идентификације страдалих Срба током ратних сукоба у Хрватској, пре свега у акцији "Олуја".

Уочи 15. годишњице прогона Срба у акцији хрватске војске и полиције "Олуја", представници Удружења несталих и погинулих у Крајини и Хрватској и Владине комисије за нестале поручили су да су незадовољни динамиком ексхумације и идентификације страдалих Срба, током ратних сукоба у Хрватској.

У протеклих годину дана, у Хрватској је извршено 112 ексхумација, преузето је 78 идентификованих тела, а до краја године провериће се још неколико локација.

Председник Асоцијације избегличких удружења из Хрватске Милојко Будимир оценио је да је "Олуја" злочин који није престао хрватском војном акцијом, него је настављена да се води неким другим средствима, па ни после 15 година нема повратка Срба.

Будимир је истакао да се, у последње две године, дешава да је више Срба повратника који поново долазе да живе у Србију од оних који се враћају у Хрватску, без обзира на отопљавање односа двеју држава.

Обећања која долазе са хрватске стране, сматра Будимир, више су кампања због пријема у Европску унију и испуњавања обавеза у области људских права.

Председник Удружења породица несталих и погинулих у Крајини и Хрватској Чедомир Марић рекао је да се ексхумација тела погинулих одвија веома споро и упозорио да није решена судбина више од 1.352 особе које нису покопане у масовним гробницама, од 2.100 оних који се воде као нестали.

"Убрзајте процес, немојте нас додатно повређивати одлагањем решавања судбине наших најмилијих, а поготово немојте скривати локације", поручио је Марић хрватским властима.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић рекао је да је на састанку са хрватском страном изразио незадовољство динамиком ексхумације, посебно када је реч о 400 познатих гробних места.

Избегличка удружења ће, у среду, у 11 часова, у цркви светог Марка у Београду, одржати парастос убијенима у акцији "Олуја".

У акцији "Олуја", августа 1995. године, како је навело Удружење, протерано је 250.000 Срба, око 1.600 је погинуло и нестало, а судбина 2.130 људи није позната.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи