понедељак, 02.08.2010, 07:31 -> 13:38
Опрез - провалници не одмарају!
Током летњих месеци, на мети лопова су готово четири стана дневно. Најчешће односе новац и злато, па је савет да пре одласка на одмор обезбедите имовину.
Док се многи припремају за летовање, провалници припремају тактику како да им испразне станове. Најчешће односе новац и злато, па је савет да пре одласка на одмор обезбедите имовину.
Током летњих месеци, на мети лопова су готово четири стана дневно. Годишње, у Београду, провалници обију између 1.200 и 1.500 станова.
Пракса показује да код провала нема правила и да су на удару разбојника како станови у приземљу, тако и они на вишим спратовима. Једино им је битно да су врата слабо обезбеђена.
Некима је, чак, стан обијен око 11 сати преподне.
"Не треба ни да кажем колико су ми ти тренуци изгледали као вечност. Наравно да ћу њихове ликове памтити и до данас нису их пронашли", каже за РТС жртва провале.
Угљеша Стешевић из Полицијске управе за Град Београд каже да та лица нису насилна, осим у случајевима ако оштећени наиђе на врата и тада га провалници само одгурну како би лакше побегли.
Ипак, не треба изигравати хероја, већ одмах позвати полицију. Пре пљачке, провалници прикупљају информације о власницима станова. Колико дуго су одсутни, шта од драгоцености чувају у стану, да ли су недавно нешто продали.
Осим блиндираних врата, сигурносних брава и видео надзора, у пракси су се као најбољи аларм показале комшије.
"Слетела је комшиница и рекла - провалили су вам у кућу. Била сам запањена, дала ми је свој телефон, покушала сам да дозовем милицију и док сам окретала бројеве остала сам у дворишту и сачекала да провалници изађу напоље", каже жртва провале.
Забележен је и случај да је провалник на мору, из хотелске собе, узео кључ брачном пару, прекопирао га, а потом се вратио у Београд и испразнио им стан. Када им не пође за руком да набаве дупликат кључа, за обијање користе нешто од алата.
"Наш савет је да се новац, злато и друге вредности оставе у сефу банке или код неке поверљиве особе, док траје годишњи одмор", рекао је Угљеша Стешевић.
У полицији кажу да последица обијања стана није само претрпљена материјална штета, већ и страх жртве која сматра да њен дом више није сигуран и да се провала може поновити.
Према кривичном закону, провалницима прети казна од једне године до 10 година затвора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар