Постављен сат на кружном току на Тргу републике

Током ноћи на кружном току на Тргу републике постављен је нови сат, висок девет метара и тежак око седам и по тона. Према речима надлежних, монтажа је завршена у раним јутарњим сатима, а сат је одмах пуштен у рад и показује тачно време.

Главни градски урбаниста Марко Стојчић рекао је за РТС да је у питању квалитетан француски механизам који ради на струју и самостално се подешава преко ГПС-а за летње и зимско рачунање времена. 

Када је реч о конструкцији, Стојчић је навео да је основа челична, док је спољна облога од ливеног месинга.

"Конструкција је челична, а око ње се налази оплата од ливеног месинга, што гарантује изузетно дуг, можда и неограничен век трајања“, рекао је Стојчић.

О томе колико је постављање било захтевно и ко је све учествовао у реализацији пројекта, за Јутарњи програм Радио-телевизије Србије говорио је 

Према његовим речима, монтажа сата била је веома сложена, с обзиром на тежину и конструкцију самог сата.

"То је била веома сложена монтажа, с обзиром на то да је сам сат веома тежак. Ручни рад који је у радионици, из делова, стигао на Трг републике. Као што се види, успешно је састављен, прикључен је и показује тачно време“, рекао је Стојчић.

Сат ће, како је рекао, и убудуће прецизно показивати време, без потребе за ручним подешавањем.

"Увек ће показивати тачно време, тако да ћемо у наредним деценијама сви моћи да уживамо у новом симболу Београда, београдском сату", додао је главни градски урбаниста.

 

недеља, 22. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом