Читај ми!

Када живот стане далеко од куће – кораци које треба предузети у случају смрти у иностранству

Сви са радошћу чекамо тренутак када ћемо спаковати кофере и кренути на пут, поготово у сезони годишњих одмора. Ретко ко у тим тренуцима размишља о могућим компликацијама и најгорем сценарију, да неко од путника у иностранству премине.

Када уместо магнета на мору морате да прикупљате документацију за покојника како бисте га превезли у матичну земљу, мало је рећи да вам је цео свет стао. Целу ствар у иностранству може да отежа непознавање језика, немогућност доласка до одређених институција.

Први корак, уколико дође до смрти, јесте звање болнице која ће издати потврду о смрти, уз коју се добија спроводница за превоз покојника из иностранства.

Поред овога, потребна је потврда о месту сахране и резервацији гробног места, те потврде о исправности погребне опреме и самог превозног средства.

Власник погребног предузећа Радиша Михајловић наводи да је потврда о смрти најбитнија

"Онда добијамо санитарну и идемо на одобрење власти за транспорт. Када је природна смрт прослеђујемо сву документацију за транспорт покојника укључујући иностране папире сад зависно која је земља и нормално нашем конзулату", рекао је Михајловић.

Ситуација се компликује уколико је узрок смрти убиство или саобраћајна несрећа, јер је тада неопходна обдукција која се чека неколико дана.

"Најдуже нам је било 4.000 км у једном правцу. То је на крај Норвешке, имали смо чак и Русију, Казахстан, Татарстан, Енглеску већ да не говорим, то је већ ту ближе", наводи Михајловић.

У моментима смрти блиске особе у иностранству важно је остати прибран и обратити се осигуравајућој кући уколико је уплаћено осигурање.

Лимит путног здравственог осигурања

Миодраг Радић из "Дунав" осигурања објашњава шта све покрива основно путничко здравствено осигурање.

"Оно укључује и трошкове повратка односно превоза преминулог осигураника у земљу пребивалишта или трошкове организације сахрана у месту у коме је дошло до смрти, то све до износа од 5.000 евра колико износи сума осигурања за овај вид покрића", истакао је Радић.

Директор удружења туристичких организација Србије Јута Александар Сеничић наглашава да несрећних ситауција има сваке године.

"Има не само тих најгорих ствари смртних случајева већ и тешких операција, можданих удара и свега онога што може да нам се деси у животу, дешава се то и на мору, нажалост велика већина људи то не разуме, не перципира јер се осећа добро пре него што крене на пут", рекао је Сеничић.

Пре поласка на пут је зато најбоље уплатити полису осигурања која кошта око 10 евра за 10 дана у иностранству.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом