Читај ми!

"Десило се ове године, неће ваљда следеће" – предлог да држава уведе обавезну полису осигурања

У Србији је у протеклих неколико дана избило више од 600 пожара, ватрена стихија прогутала је више кућа, стотине хектара земље, пољопривредну механизацију. Процена штете није још у потпуности утврђена. Зоран Ћирић из Удружења осигуравача каже да је у Србији свака десета некретнина осигурана.

Зоран Ћирић из Удружења осигуравача Србије каже да између осам и десет одсто становника Србије, односно власника неке некретнине, располаже полисом осигурања која их штити од ризика какви су пожари и олује.

"Осам до десте процената је изузетно мало, свака десета некретнина, а под некретнинама подразумевамо и станове, и викендице, и куће, у мањим срединама и пословни простор", објаснио је Ћирић.

Истакао је да основна полиса осигурања пружа грађанима заштиту и од пожара и од олуја, али када је реч о пољопривредним усевима, та полиса не подразумева заштиту од олује.

"Дакле, пожар, град, гром, основна полиса чува ваше усеве од та три ризика, уколико желите да будете осигурани и од олује, а грађани Србије, посебно пољопривредници, морали би да буду свесни климатских промена, попут ове од пре неколико дана које су постале потпуно редовна појава", наводи Ћирић.

Како каже, свако ко има полису осигурања без обзира на то која је имовина у питању може да очекује накнаду штете од осигуравајућег друштва. Грађани који нису осигурали своју имовину могу да очекују само хуманитарну помоћ државе.

"Даћу вам пример 2014. године. Они који су имали полису осигурања имовине добили су накнаду штете. Просечна штета у Србији тада, у поплавама у Обреновцу, била је око 15.000 евра. Ово што ће и сада добити грађани јесте хуманитарна помоћ државе, тада је у Обреновцу износила око 3.000 евра", рекао је Зоран Ћирић. 

Истакао је да су само осигуравајућа друштва дужна да исплате штету уколико је имовина осигурна, држава нуди само хуманитарну помоћ и није у обавези да је исплати.

"Није задатак државе да вам надокнади штету, то раде једино и само осигуравајућа друштва уколико поседујете полису осигурања. Ниједна држава на свету не исплаћује штету. Ово што се ради је хуманитарна помоћ и свака част држави на томе", објашњава Ћирић.

"Десило се ове, неће ваљда следеће"

Наводи да је број осигураника у Србији око 15 одсто, док у Америци тај број износи 90, а у Европској унији око 70 одсто.

"Суштина је у размишљању нашег човека, десило се ове године, неће се поновити следеће године. У Обреновцу 2014. 2-2,5 одсто оних који су имали полису осигурања су добили накнаду штете. Следеће године су биле поплаве, али у много мањем обиму, 1,7 одсто људи је имало полису. Када су осигуравачи питали зашто нисте обновили полису, кажу да су мислили да се неће поновити", прича Ћирић.

Истакао је да они у Удружењу осигуравача Србије од 2014. године предлажу да држава уведе обавезну полису осигурања од катастрофалних ризика.

"Требало би ми и држава да седнемо да видимо који су то катастрофални ризици. То су свакако земљотреси, суперћелијска олуја, можда и пожари који нам се дешавају сваке године. Та полиса би била обавезна за све грађане Србије. Држава не би морала да оснива фондове и да пружа хуманитарну помоћ, а имовина свих грађана била би заштићена", закључио је Ћирић.

недеља, 13. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом