уторак, 08.04.2025, 05:55 -> 06:13
Извор: РТС
На предаторској платформи Кидфликс откривени и вештачком интелигенцијом генерисани снимци беба
Једна од највећих платформи за педофиле на свету – Кидфликс, затворена је недавно у међународној операцији против сексуалне експлоатације деце. Двојица мушкараца су ухапшена у Србији. Тужитељка Мирјана Стајковац каже да када родитељ открије проблем, не треба да брише налог већ да прво пријави полицији, јер је то једини начин да се реши. Никола Чучиловић из Управе за технику МУП-а наглашава да су педофили лако долазили до материјала који је делом генерисан вештачком интелигенцијом, али и снимци злостављане деце.
У међународној операцији у којој је угашена платформа Кидфликс на којој се пласирао педофилски садржај, учествовало је 38 замаља, међу којима и Србија. Истрагу је подржао Европол.
Од 79 ухапшених широм света, у Србији су ухапшена двојица мушкараца. Један има 28, а други 35 година.
Неки су делили снимке, а неки су делили снимке и злостављали децу. У истрази је осумњичено укупно 1.400 људи.
На платформу Кидфликс се пријавило се 1,8 милион корисника од априла 2022. до марта 2023. године.
Када је 11. марта полиција запленила сервер Кидфликса, на платформи је било 72.000 снимака.
Полиција има податак да је за време рада сервера, у току три године, отпремљена и подељена 91.000 снимака у трајању од 6.288 сати.
На сваки сат су постављана три и по нова снимка са експлицитним садржајима деце.
Поремећај од којег болује и наше друштво
Тужитељка вишег јавног тужилаштва посебног одељења за високотехнолошки криминал Мирјана Стајковац каже да је у питању друштвени поремећај од кога болује и наше друштво.
"Врло је битно да ми као припадници институција, државних органа, али и медији, целокупно друштво, подигнемо свест о овој девијацији која је присутна и у нашем друштву", истакла је Стајковац.
Никола Чучиловић из Управе за технику МУП-а Србије каже да предатори долазе до снимака деце на такозваном "дарк вебу" и сличним платформама за дељење илегалног садржаја.
"Један мањи део до снимака долази тако што их, нажалост, прави, буквално их креира, па их затим дели на тим поменутим платформама", каже Чучиловић.
На тим платформама се деле снимци деце из целог света, па тако сигурно има и деце из Србије, наглашава саговорник из Управе за технику МУП-а.
"Данас се злоупотребљава и вештачка интелигенција за креирање таквог материјала, а један део предатора заправо то ради над реалном децом, над реалним особама", истакао је Чучиловић.
На снимцима се налазиле и бебе
Тужитељка Стајковац истиче забрињавајући податак да су деца на тим снимцима и бебе.
"Од неколико месеци, од једне до три године. Подељени су по групама па од четири до 10 година, од 11 до 15 и изнад 15 година", рекла је Стајковац.
Истиче да поред тога што се деца сексуално злоупотребљавају, постоје и четови на којима они размењују своја искуства.
"Тај садржај где су сексуално злостављана деца је не само злостављање од одраслих, већ ту има и поприлично узнемиравајућих и перверзних садржаја, који су неки врло насилни", објашњава тужитељка подцртавајући да постоје сексуалне девијације које су присутне приликом сексуалног искоришћавања деце.
Реална опасност по децу
Деца су у опасности да њихове слике буду злоупотребљене, односно да употребом дипфејк технологије буду представљена у неким сексуално експлицитним позама и да буду онда даље дељене путем наведених платформи, рекао је Чучиловић.
"Такође, један мањи део деце је, наравно, и у директној опасности који су злостављани па снимљени ради поделе тог материјала", рекао је саговорник из Управе за технику МУП-а.
Тужитељка Стајковац истиче да, што се тиче Србије и искуства у раду, највећи део деце и малолетних лица има корисничке налоге на друштвеним мрежама.
"Они су просто радознали, наивни и лако постају мета предатора. Морам рећи да је у последње време забрињавајуће да та комуникација врло брзо прелази на искоришћавање деце. После неколико малих порука, деца већ пристају на то да оду у купатило, да се сликају и да шаљу такав садржај", представља ситуацију ужитељка вишег јавног тужилаштва посебног одељења за високотехнолошки криминал.
Профил предатора није могуће препозанти рекао је Чучиловић уз коментар да су то у највећем проценту мушкарци.
"Што се тиче неког другог профила или неке друге индивидуалне карактеристике, нажалост, оно не постоји", рекао је Чучиловић.
Сви су потенцијални предатори сагласна је Стајковац.
"Одељење за високо технолошки криминал увек инсистира на тој казни затвора, јер само на тај начин, плус изречене мере из Маријиног закона, може да се спречи да тај неко ко само скида такав материјал и евентуално дели, учини и нешто више од тога", рекла је тужитељка.
Чучиловић каже да како би приступили платформи Кидфликс није потребно да бити специјални познавалац Интернета. Платформе су тим људима доступне када им неко ко је већ члан групе пошаље линк, позив, и тада им је потребан рачунар и претраживач.
Тушитељка наглашава да је угрожено свако дете.
"Било које дете које користи друштвене мреже може добити барем слику полног органа или позив да задају комуникацију", каже Стајковац.
Савет за родитеље је да разговарају са децом и указати им на опасности, скренути пажњу да је интернет један потенцијално небезбедан простор где свако може да им се представи на начин на који пожели.
"Посаветовати их да бирају кога имају за пријатеље на друштвеним мрежама, као што је ту житељка рекла, и да ту додају само особе које познају, и на крају крајева, ако им се било шта деси, да се обрате родитељима, а у крајњој инстанци и нама као институцијама", каже Чучиловић.
Тужитељка Стајковац наглашава да уколико се деси проблем, они не блокирају тај налог и не обришу те поруке, него да одмах оду у најближу полицијску станицу и то пријаве.
"То је једино решење за цео овај проблем. Значи превентивно и пријавити полицији", изричита је тужитељка.
Коментари