Завршен протест код Министарства просвете, студенти кренули ка својим факултетима
Просветни радници, студенти и грађани који су протестовали испред Министарства просвете разишли су се око 13 часова, а саобраћај у Немањиној улици је успостављен.
Студенти су кренули ка својим факулетима, док су групе средњошколаца и грађана кренуле Улицом кнеза Милоша.
Опширније
Краће
Декани осам факултета подржали просветаре
Декани осам београдских факултета на којима се школује наставнички кадар подржали су просветне раднике и на протесту испред Министарства просвете затражили да престану притисци на њих и њихово прогањање.
Деканка Филолошког факултета Ива Драшкић Вићановић поручила је да декани стоје уз своје садашње и будуће колеге и да од институција које треба да је штите траже да обуставе притиске и прогон наставника који протестују у школама.
Учитељица Основне школе "Иво Андрић" Сандра Радовановић најавила је да ће представници групе Пулс, која окупља београдске основне школе, сутра у 13 сати Министарству просвете поднети своје захтеве и позвала све да им се у томе придруже.
Опширније
Краће
Део запослених у КЦВ-у испред дворишта одао пошту
Део лекара и запослених у Клиничком центру Војводине изашао је испред дворишта КЦВ-а, да ода пошту за настрадале на Железничкој станици. Њима се придружио и један део пролазника.
Протест просветних радника у Лесковцу
Просветни радници Јабланичког округа окупили су се испред Осмоспратнице, седишта лесковачке Градске управе, где је смештена и градска просветна инспекција, у знак солидарности са колегама које, како наводе, ових дана трпе притиске, као и са онима против којих су покренути дисциплински поступци.
После 16 минутне тишине за страдале у Новом Саду и средњошколца Андрију Илића прочитано је писмо које ће предати просветној инспекцији. У име неформалне групе Пленум просветних радника Јабланичког округа прочитао га је професор књижевности Јован Илић.
Поручују да солидарност није злочин и да образовање није место за страх и притисак већ простор слободе, дијалога и стварања.
Опширније
Краће
Петнаестоминутна тишина код Министарства просвете
Испред Министарства просвете у Београду, где је у току протест на који су позвали декани осам факултета који школују наставнике, петанестоминутном тишином данас су студенти, пензионери, ђаци и други грађани одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду.
Фото: Фонет
Марко Драгославић
Смедерево, блокирана раскрсница код Гимназије
Део просветних радника, студенти, ученици и грађани, окупили су се и данас испред смедеревске Гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код Гимназије.
Опширније
Краће
Део запослених КБЦ "Бежанијска коса" одао пошту страдалима у Новом Саду
Део заапослених у Клиничко болничом центру "Бежанијска коса" окупио су испред те здравствене установе, одајући пошту настрадалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Изашли су у белим мантилима и 15 минута стајали у тишини.
За време одавања поште није било инцидената,
Фото: Фонет
Марко Драгославић
Каква је ситуација са реализацијом наставе у школама у Србији
Према подацима из школских управа, од укупно 1.773 школе, настава се реализује у 95 одсто, међу којима су и школе у којима ради само део наставника и школе у којима часови трају 30 минута.
У пет одсто основних и средњих школа, махом гимназија, нема наставе.
Опширније
Краће
Протест код Министарства просвете
Испред Министарства просвете у току је протест на који су позвали декани осам факултета Универзитета у Београду на којима се школују будући наставници.
Желе да пруже подршку просветним радницима који су обуставили рад.
Ректорски колегијум Универзитета у Београду раније је саопштио да не стоји иза данашњег позива на протест испред Министарства просвете.
Декани факултета са Студентског трга подсећају да је Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду изричито захтевао од Министарства просвете да престане са притисцима на професоре и директоре школа које су обуставиле наставу ради подршке студентима.
Протесту су се придружили и студенти у блокади факултета Београдског Универзитета, средњошколци и грађани.
На протест су позвали декани Хемијског, Физичког, Математичког, Географског, Биолошког, Факултета за физичку хемију, Филозофског и Филолошког факултета у Београду.
Опширније
Краће
Тишина и одавање поште код Филозофског факултета
На Студентском тргу је на 15 минутра тишине у знак почасти погинулим у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Поред студената, у одавању почасти учествавао је и велики број пензионисаних војних лица, који су претходно имали свој скуп на Тргу републике.
Ту су били и други бројни грађани.
Студентима се обратио Јован Тамбурић, председник Удружења војних пензионера, који је истакао да су студенти постали душа, светлост, истина, правда и снага у покрету који је спонтано настао у борби за дрзаву и правду.
"Подржавамо то што радите, не само зато што је нормално и природно, него и због свих неправди које су нама пензионерима нанете од 2012. године неусклађивањем пензија са растом зарада и инфлације, отимањем већинског управљања ПИО фонда, увођењем пенала за превремену старосну пензију са 40 година радног стажа, смањивањем пензија већих од 25.000 у периоду од 2014. до 2018. године", рекао је Тамбурић.
Фото: Фонет
Марко Драгославић
Ужичани одали пошту настрадалима у Новом Саду
Запослени у ужичким школама окупили су се са суграђанима на Тргу одакле су пешке дошли до Школске управе где су одржали 15 минута тишине.
Након тога предаће захтеве начелнику Школске управе Златиборског округа.
У Чачку тишина и подршка студентима
Као и ранијих дана Чачани су петнаестоминутом тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.
Протесту се данас придружило и неформално Удружење пензионера. На кратко је блокирана и раскрсница испред школе.
У Чачку је већина школа у блокади.
Tишина на раскрсници код библиотеке и музеја у Шапцу
Петнаестоминутна тишина и данас на раскрсници код библиотеке и музеја у Шапцу. Уз матуранте, пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду одали су родитељи, просветни радници и грађани.
Окупљени су истакли да подржавају студенте и њихове захтеве.
Данас су се окупљенима придужили ученици Основне школе "Ната Јеличић, носећи транспарент "Натина је устала".
Ђаци, наставници и родитељи испред школе "Богдан Шупут" у Новом Саду
Испред Школе за дизајн "Богдан Шупут" у Новом Саду, и данас су се окупили ђаци, наставници и родитељи, који су тачно у 11 и 52 одали петнаестоминутну пошту настрадалима на Железничкој станици, блокирајући раскрсницу улица Корнелија Станковића и Илије Бирчанина.
Део студената остаје са пензионерима испред Филозофског
Део студената и просветара кренуо је ка Министарству просвете, где ће одржати 15 минута тишине за страдале у Новом Саду и дому за старе у Барајеву, док други део студената остаје са пензионерима на платоу испред Филозофског факултета.
Пензионери ће се код Филозофског факултета обратити окупљеним студентима и одржати петнаестоминутну тишину поште страдалима у Новом Саду и код Барајева.
Пензионери и студенти код Филозофског факултета
Студенти и пензионери на Студентском тргу
Студенти и пензионери, дошли су до Студентског трга, где је планирано да им се придруже и професори.
Након обраћања представника прензиомера, заједно ће се упутити ка Министарству просвете, где ће одржати 15 минута тишине за настрадале у трагедији у Новом Саду и дому за старе у Барајеву.
Протест пензионера у знак подршке студентима
Неколико Удружења синдиката пензионера Србије окупило се на Тргу Републике, због како кажу, подршке захтевима студената.
Њима се придружио део студената који су претходно пружили подршку радницима ГСП-а који су предали захтеве скупштини града.
Пензионери ће, како је планирано прошетати до Студентског трга и заједно са студентима отићи до Министарства просвете и одати почаст страдалима на железничкој станици у Новом Саду и пожару у дому за старе у Барајеву.
Ректорат УБ: Не стојимо иза организације протестног окупљања испред Министарства просвете
Ректорат Универзитета у Београду обавештава јавност, поводом навода који су се појавили на друштвеним мрежама, да Проширени ректорски колегијум не стоји иза организације протестног окупљања заказаног за среду, 5. фебруара, испред Министарства просвете Владе Републике Србије.
"Као и до сада, веродостојне и правовремене информације о активностима Универзитета у Београду биће доступне на нашем веб порталу и званичним налозима Универзитета на друштвеним мрежама и путем директне комуникације са службом за односе са јавношћу", наводи се у саопштењу Ректората УБ.
Наглашавају и да Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду чине ректор, проректори, декани свих факултета, директори свих института и председници већа групација факултета.
Опширније
Краће
Радници Градског саобраћајног предузећа (ГСП) "Београд" са скупа упозорења у Улици кнегиње Љубице, код депоа "Дорћол", упутили су се ка Скупштини града где су предали своје захтеве.
Радницима су се придружили и студенти који узвикују "Студенти уз раднике" и носе макету тролејбуса.
Опширније
Краће
Удружење педијатара Србије пружило подршку студентима
Удружење педијатара Србије саопштило је да подржава студентске захтеве и изражава поштовање према ентузијазму, социјалној и интелектуалној зрелости и истрајности коју су академци показали у протеклом периоду.
"До јуче смо лечили ми њих, сутра ће они нас, а већ данас се чини да лече читаво друштво. Свет остаје на младима, а чини се да ће са оваквим младима свету бити добро", наведено је у саопштењу, које је потписао проф. др Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије.
Удружење указује да друштво сведочи смени генерација, а на позорницу ступају креативнији и способнији "од нас - њихових претходника".
Опширније
Краће
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати, поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало 15 људи, а две особе су тешко повређене, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари