Вучевић: Наша је одговорност да чувамо и преносимо сећање на Холокауст

Председник Владе Милош Вучевић изјавио је да Холокауст представља једну од највећих трагедија које је човечанство искусило у модерној историји, и да је Србија у последњој деценији учинила ванредан напор на изградњи трајне кулутре сећања на своје жртве тог злочина и поручио да је наша одговорност да чувамо и преносимо сећања на Холокауст на будуће генерације.

"Данас смо се окупили да се присетимо милиона страдалих, мучених и убијених само зато што нису одговарали идеолошким ставовима и схватањима нацистичког режима. Јевреји, Словени, Роми, политички дисиденти и други били су жртве деструктивне идеологије која је заувек оставила тамну сенку над историјом Европе али и читавог човечанства", рекао је Вучевић на церемонији обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста код споменика "Менора у пламену" на Дунавском кеју, где је као изасланик председника Републике положио венац.

Он је подсетио да су на данашњи дан пре 80 година совјетске снаге зауставиле, како је навео, нацистичку фабрику смрти у логору Аушвиц.

Вучевић је прочитао телеграм члана војног савета, 1. Украјинског фронта, генерала Константина Крајњикова, који је телеграмом обавестио своје предпостављене о томе шта су затекли војници Црвене армије по ослобађању Аушвица.

"Бескрајне групе људи одлазе из овог логора смрти. Међу њима су Мађари, Италијани, Французи, Чехословаци, Грци, Југословени, Румуни, Данци, Белгијци. Сви изгледају изузетно изнемогло, седи старци и младићи, мајке са одојчадима и адолесценти, готово сви полуголи. Веома много наших совјетских грађана, становника Лењинградске, Калињинске, Витебске, Тулске, Московске области, из свих крајева Совјетске Украјине. Међу њима је много осакаћених, који су носили трагове мучења, трагове фашистичких зверстава"", прочитао је Вучевић делове из телеграма генерала Црвене армије.

Вучевић је указао да је и данас гледано неверовано са којом прецизношћу и ефикасношћу је организован систем индустријског убијања у логору.

"Од хапшења и превоза лица до самог логора, па од пљачке, искоришћавања за рад и на крају неизбежних егзекуција. Сви су страдали, без обзира на пол, године или географско порекло", рекао је Вучевић.

У времену који је обележен невероватним научно-технолошким напретком човечанства, његова морална димензија постојања доживела је страшан пад, оценио је премијер.

"Још једном се потврдила чињеница да људски род може да се уздигне до невиђених висина али и да зато лако може да се спусти и до самог ада. Логор Аушвиц ако није био само отелотворење пакла на земљи онда је свакако био његово предворје", рекао је Вучевић.

Он је подсетио да је амерички генерал Двајт Ајзенхауеру, свом писму генералу Маршалу, од 15. априла 1945. године, описао ужасе Холокасута из прве руке.

"Ствари које сам видео не могу се описати… Намерно сам обавио посету, да бих био у позицији да дам доказ из прве руке о овим стварима, ако икада, у будућности, настане тенденција да се ови наводи припишу углавном ’пропаганди’", прочитао је Вучевић речи америчког генерала и будућег председника САД.

Вучевић је казао да је већ тада јасно указано на нашу одговорност да чувамо и преносимо сећања на Холокауст на будуће генерације.

"То није наша обавеза само због дужног пијатета према жртвама, већ и због будућих покољења. Тендеција повећања антисемитских испада и напада у Европи најбоље нам доказују да иделогије поделе и мржње нису поражене 1945. године већ се у нашем времену поново реактивирају. Порицање, дисторзија као и злоупотреба сећање на Холокауст нису случајност. Зато је важно да као друштво удвостручимо напоре и сви заједно осудимо овакве процесе", рекао је Вучевић.

Он је нагласио да је Република Србија у последњој деценији учинила ванредан напор на изградњи трајне кулутре сећања на наше жртве Холокауста. 

"Бројни споменици су обновљени, спомен плоче постављене, нове установе основане, а тешко је и пребројати колико је научних радова и монографија написано на ову тему. Доношењем Закона о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника је пример и другим земљама како треба да се суоче са овим трагичним догађајима из прошлости. Све то најбоље сведочи о јасној намери Републике Србије да се сећање на ове догађаје никада не заборави", рекао је Вучевић.

Он је додао да су нам преживели из Холокауста оставили су кратку поруку - "Никада више!".

"На нама је да овај наук чувамо. Нека је вечна слава и сећање свим жртвама Холокауста", поручио је Вучевић.

уторак, 28. јануар 2025.
15° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове