Читај ми!

Српска ПВО на радару америчког магазина – шта ФК-3 значи за одбрану Србије

Уредник емисије "Дозволите" Горан Јанићевић каже, поводом писања америчког магазина "Millitary watch" о ПВО Србије, да ће системом ФК-3 бити покривене комплетне стратешке тачке које су важне за одбрану од потенцијалног напада из ваздуха.

Амерички магазин Millitary watch пише о ракетном систему ФК-3 који чува небо Србије, а текст је објављен под насловом "Србија сада има једну од најбољих мрежа противваздухопловне одбране у Европи".

Мрежа српских ракетних система противваздухопловне одбране је, према мишљењу америчког магазина, увођењем ФК-3 трансформисана у једну од најмоћнијих на континенту.

Ипак, како из специјализованог медија истичу, далеко од тога да је импресивна у поређењу са другим државама.

Уредник емисије Дозволите Горан Јанићевић рекао је у Јутарњем програму да су информацију о ПВО систему који се користи у Србији потом пренели и други медији.

"Оно што је главно јесте да систем ФК-3 има домет, може да уништи циљ на даљинама до 100 километара у даљину и 27.000 метара у висину", навео је Јанићевић и прецизирао да се ФК-3 сврстава у системе средњег до великог домета.

"Биће покривене све стратешке тачке у Србији"

Оцењује да спада у најсавременије и најмоћније системе тог типа у свету, али да није најмоћнији.

Јанићевић истиче да је важно за Србију да ће, када се заврши опремање системом ФК-3 у свим јединицама за противваздухопловна дејства где се то планира, бити покривене комплетне стратешке тачке у Србији које су важне за одбрану од потенцијалног напада из ваздушног простора.

"Главни град Београд, фабрике, наменске индустрије, места на којима живи највећи број становника и тако даље", објашњава Јанићевић.

Како каже, у овом тренутку не може да се каже поуздано колико тих система има Војска Србије.

Јанићевић напомиње да је ФК-3 извозна варијанта система HQ-22.

"HQ је енглеска скраћеница за тај ракетни систем, који у стручним круговима означава као кинески С-300. HQ-22 је скраћеница на кинеском 'Црвена застава 22'. Тај оригинални кинески систем има домет 170 километара", навео је уредник емисије Дозволите.

Овај модел, као и све извозне варијанте у кинеској војној индустрији, има смањене карактеристике, прецизира стручњак.

аш систем има домет 100 километара и наша војска је на гађањима у Кини гађала и погодила циљеве на даљинама близу 100 километара", каже Јањићевић.

Рекација домаће и шире јавности

Подсећа да је домаћа и шира јавност сазнала да је Србија платила ФК-3 августа 2020. године.

"Било је бројних реакција у Русији и у Кини. Руси су били љути. Није било неких званичних, тврдих реакција. Они су мислили да ће Србија купити С-300 или С-350 или С-400. Међутим, наша држава се одлучила да купи ФК-3", каже Јанићевић.

Објашњава да је ФК-3 и јефтинији од руских система. "Занимљиво је, на пример, да је у кинеским медијима владала победничка еуфорија на кинеским војним форумима, чак и у кинеском партијском гласилу на енглеском језику", истакао је Јанићевић.

То је био први извозни посао за ФК-3, а потом га је купио и Тајланд, навео је Јанићевић.

"Видите, припадници Војске Србије којима је радно место у оквиру јединица где се налази ФК-3 имају редовну обуку", каже Јанићевић.

Као важно наводи да је то савремен систем који захтева мањи број људи и има много софтверских елемената система који захтева да се тај софтвер ажурира, рекао је Јанићевић.

"Грчка најјача војна сила у региону"

У региону тренутно систем великог домета има Румунија.

"Она има амерички 'патриот'. То је систем који је по декларисаним тактичко-техничким карактеристикама бољи од ФК-3. Има и већи домет и по даљини и по висини. Румуни планирају чак да отворе фабрику за производњу ракета за 'патриот' ", каже уредник емисије Дозволите.

Додаје да је Мађарска опремљена и има систем са максималним дометом од 50 километара.

"Када је у питању заштита неба Србије, Србија се сврстава у способније и боље опремљене државе. Посебно ако имамо у виду, на пример, да Хрватска готово да нема ракетне системе за противваздухопловну одбрану", упоређује гост Јутарњег програма.

Каже да ће га Хрвати добити у наредних годину или две дана, а да Бугарска има застареле системе.

"Македонија је у сличној ситуацији као Црна Гора, Босна и Херцеговина", рекао је Јанићевић.

Оцењује и да је Грчка значајнија и јача војна сила и од Румуније и Србије заједно.

четвртак, 09. јануар 2025.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње