петак, 03.01.2025, 15:40 -> 15:40
Извор: РТС
Сигуран посао за бољу будућност – како Крагујевац запошљава младе Роме
Један од највећих проблема са којим се суочавају припадници ромске националне мањине у Србији је незапосленост. На евиденцији Националне службе за запошљавање тренутно је око 25.000 Рома. Да би се лакше запослили, помажу им Фондација за образовање Рома и Град Крагујевац.
Крагујевац - град који је први у Србији оформио Одељење за људска и мањинска права, родну равноправност и превенцију трговине људима. Захваљући томе, након вишегодишњег чекања, први стални посао добили су правница Јелена Исаковић и информатичар Данијел Јовановић.
"Сматрам да је изузетно значајно и битно да ромска популација буде присутна у одељењу које се бави људским и мањинским правима. На послу је заиста сјајно, укључени смо у све активности", рекла је Јелена Исаковић.
Данијел Јовановић је навео да га је колектив врло лепо прихватио.
"Овако запослење је доста важно, јер ми даје неку сигурност везано за моју будућност и за све. Поготово зато што сам отац двоје деце", истакао је Јовановић.
Да би и остали осигурали егзистенцију запослењем, Фондација за образовање Рома организује десетомесечни пројекат "Усмеравање младих Рома и Ромкиња ка квалитетном образовању и запошљавању – QualiROM", уз финансијску подршку Немачке организације за међународну сарадњу - ГИЗ.
"Сада је ангажовано 18 младих Рома и Ромкиња из целе Србије, а планира се до 35 младих Рома и Ромкиња из целе Србије до краја пројекта. Они су на стручној пракси, то је стручна пракса и они су ту до 4 месеца и након тога покушавамо са компанијама да успоставимо механизам и видимо да ли компаније су задовољне и да ли постоји могучност за дугорочније решење", рекао је Ади Синани, руководилац програма у Фондацији за образовање Рома.
Требало би да кроз тај пројекат још људи буде запослено у крагујевачком Одељењу за људска и мањинска права.
"Улажемо напоре да омогућимо равноправну заступљеност свих маргинализованих група на тржишту рада. Између осталог, трудимо се да побољшамо положај и ромске популације и омогућимо им приступ у образовању, здравственој заштит и другим услугама", рекла је Ивана Обрадовић Станић, начелница Одељења за људска и мањинска права у Крагујевцу.
Све то у циљу бољег животног стандарда, али и смањења броја незапослених Рома. У Крагујевцу их је на евиденцији Националне службе за запошљавање тренутно око 200.
"Постоји велико интересовање нарочито приватних послодаваца за дефицитарна занимања и то је наша препорука када се ради о образовању младих Рома управо да се усмере на дефицитарне потребе, значи оно што НСЗ очекује и за шта постоје потребе и тако ће много лакше доћи до посла", навела је др Гордана Дамњановић, помоћник градоначелника Крагујевца за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права.
А то је сигурно жеља око 25.500 незапослених Рома у Србији, међу којима је више од 13.000 жена.
Коментари