уторак, 10.12.2024, 14:27 -> 14:30
Извор: РТС
Још један случај уједа пса – да ли је највећи део кривице на власнику
Власнички пас је у недељу угризао дете за ногу, које је убрзо након тога превезено у Тиршову. Годишње се, према подацима Организације за бригу о животињама, бележи око 12.000 напада паса на људе. Др Десимир Тошић, ветеринар, изјавио је за РТС да псу није урођено да напада, већ то ради када сматра да је животно угрожен. На агресивност кућног љубимца утиче власник, али и спољни фактори, истиче Тошић.
Седмогодишњи дечак, коме је пас у Раковици, наочиглед власника, нанео тешке повреде, опоравља се у Дечјој клиници у Тиршовој.
Дошло је и до туче власника пса и оца дечака, који су потом приведени, а о случају је обавештено и Друго основно јавно тужилаштво.
Ветеринар Десимир Тошић изјавио је да псу није урођено да напада, али то ради када сматра да је животно угрожен.
"Пси имају инстикт да беже или да се бране. Доста утиче на агресивност и да ли је пас болестан, да ли има младе или је у скученом простору, као и да ли је власник утицао на то да пас буде агресивнији", прича Тошић.
Ко је крив
Напомиње да највише до власника, односно спољних фактора који утичу на то да ли ће кућни љубимац бити агресиван.
"Када је реч о псима који су на улици, односно луталица, агресивност зависи од спољних фактора – да ли их људи који пролазе гурају, ударају или вичу на њих. Постоји узајамна веза – мало смо криви ми, мало пси. Није сваки пас потенцијално агресиван, али треба бити опрезан", објашњава Тошић.
Истиче да према закону, када имамо кућног љубимца, морамо да га обележимо микрочипом и да га једном годишње вакцинишемо.
Коментари