петак, 06.12.2024, 05:55 -> 06:17
Извор: РТС
Београђани чекају на пореска решења на имовину – ко добија олакшице, а ко ће плаћати више
За стан од 50 квадратa у трећој зони, где живи највећи број Београђана, износ на уплатници за годишњи порез биће увећан за 600 до 700 динара. То је оквирна рачуница после последње седнице градске скупштине. Никола Никодијевић, председник Скупштине града, рекао је за РТС да ако грађани имају старије станове, не треба да очекују веће повећање пореза на имовину од три до четири одсто.
Никола Никодијевић, председник Скупштине града, рекао је гостујући у Београдској хроници да је формула за израчунавање пореза на имовину прописана законом, тако да се примењује законска формула.
"Узима се просечна цена квадрата у датој зони за текућу годину. Да бисмо прописали порез за 2025. годину ми узимамо просечну цену у одређеној зони од 1. јануара до 30. септембра 2024. године“, објаснио је Никодијевић.
Када у јeдној зони, а 14 их је у Београду, узмете све уговоре о купопродаји – извучете просечну цену свих тих уговора, наводи Никодијевић.
"На пример, има 30 уговора у једној зони, просечна цена квадрата у тој зони је толика, то каже закон. Ми сами одређујемо које су зоне и морамо да поштујемо закон да одредимо просечну цену квадрата у зони", додаје Никодијевић.
Град и свака локална самоуправа имаjу могућност да даље ограничавају и дају одређене врсте бенефита грађанима на те просечне цене пореза. Такође, Град прописује и пореску стопу.
Цена квадрата од 200.000 динара
"Када дођемо до рачунице да је цена квадрата 200.000 динара у одређеној зони, пореска стопа за станове до 10 милиона је 0,4 одсто, од 10 до 25 милиона је 0,6 одсто, од 25 до 50 милиона је један посто, што ће рећи да штитимо оне који имају мање – људе који имају некретнине које су мање вредности штитимо. Они плаћају мањи порез, а они који имају некретнине веће вредности плаћају већи порез", навео је како то изгледа на конкретном примеру.
Према његовим речима, већина људи има некретнину до 150.000 евра у Београду, па морају да се штите ти људи.
Они који имају некретнине које вреде милион евра, два или три – платиће велики порез, нема потребе да њима дајемо пореске олакшице, напомиње Никодијевић.
"На то, уколико сте пријављени у стану у коме живите – имате 50 одсто попуста, до 20.000 динара максимално", наводи председник Скупштине града. Ту је, како каже, и стопа амортизације, колико је стар објекат.
"Они који живе у новоизграђеним објектима ће плаћати већи порез јер је стопа амортизације мала, зато што је зграда релативно нова и њена вредност је релативно велика. Ми 2023. године нисмо донели ову одлуку за 2024. годину јер је био привремени орган, каснило се с доношењем одлуке, тако да то није примењивано 2024. године", каже Никодијевић.
Можемо да се поредимо са 2023. годином, то је једино реално. Одлуку коју смо донели на последњој седници Скупштине морамо поредити са 2023. годином, подвлачи Никодијевић.
Коме ће порез бити највише увећан
Цене квадрата расту у свим зонама, посебно цене станова у луксузним зонама и гаражама, 33 посто скупље су гараже у центру града него пре две године.
Одговарајући на питање коме ће порез бити највише увећан, Никодијевић каже да људи који живе у старијим зградама неће имати веће повећање пореза од три, четири или пет одсто.
"Они који имају релативно новије станове, јер је стопа амортизације мала, по години један одсто, и они који живе у новоизграђеним објектима, немају претходно решење јер им следеће године доносимо прво пореско решење, њима ће порасти јер немају стопу амортизације, јер је нови објекат и имаће нешто веће цене", објашњава Никодијевић.
Ако грађани имају старије станове, не треба, како још једном поручује, да очекују веће повећање пореза од три до четири одсто.
Вредност некретнина се повећала задње две године 10, 12 или 13 одсто и гледали смо да не дозволимо толико повећање пореза, да не пребацимо терет повећања цене некретнина на грађане кроз пореска решења, додаје он.
Ко може да се нада олакшицама
Олакшицама могу да се надају они који живе у старијим објектима, каже Никодијевић.
Просечно, ко је плаћао порез 2024. године 12.200 динара сада ће плаћати 12.900 динара – 500 динара је просечно повећање.
Ово причамо о просечном случају, а десиће се да неко има и мање или веће повећање, наводи Никодијевић.
Пореска решења стижу крајем марта, априла. "Први квартал пореза уплатите као из решења из претходне године, а онда исправљајте разлику. Не треба сами да увећавате износ, после ћете кроз три квартала", закључио је Никодијевић.
Коментари