понедељак, 25.11.2024, 10:01 -> 12:33
Извор: Танјуг
Свака пета девојчица у Србији доживела насиље, 74 одсто њих нису пријавиле
Министарка без портфеља Татјана Мацура изјавила је на конференцији "Једнаке, сигурне, оснажене" да је свака пета девојчица у Србији доживела насиље, а да од тога 74 одсто њих нису имале поверење да се о таквом искуству изјасне институцијама и породици. Један од мојих политичких захтева за Владу Србије биће нулта толеранција према онима који су проводили насиље над женама, поручио је председник Србије Александар Вучић.
Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена додала је и да је други податак који је за њу поражавајући то што је у Србији у последњих десет година више од 400 убијених жена и то само према писању медија, а да је само 3 одсто њих претходно пријавило насиље.
"Желим да данас ипак сви ставимо прст на чело и размислимо да ли би неке од њих макар биле живе данас и седеле можда овде са нама да су претходно пријавиле или да је неко из њиховог непосредног окружења које сведочи о насиљу, то учинио уместо њих", рекла је Мацура.
Додала је да је циљ конференције да се пошаље порука да је врхунски циљ изградити друштво без насиља и да су институције система ту за све жене и девојчице које су жртве насиља и да имају снажан одговор на то насиље, али и да то што се се о насиљу у Србији данас више говори, према њеним речима, не значи да га има више.
"Ја сам имала срећу и задовољство да на почетку свог мандата разговарам са министрима у Влади Републике Србије који се баве овом темом и оно што јесте важно је да насиља има мање него што га је било раније, али се о њему више говори и то је добро, зато што кроз дијалог који ћемо водити и кроз медије и институције система можемо да охрабримо жртве да пријаве насиље", навела је Мацура.
Нагласила је да је податак који говори у прилог томе тај да је 32.000 хитних мера изречено на основу Закона о спречавању насиља у породици и да је изградња друштва без насиља немогући задатак уколико се не отвори дијалог у институцијама са свим релевантним саговорницима, али и да је кабинет који води ове године определио више од 100 милиона динара како би подржао организације које се баве спречавањем насиља над женама.
"Са моје стране, то су разговори пре свега са релевантним и ресорним министрима у Влади Републике Србије, са којима сам се већ до сада имала прилике да сретнем. То значи и разговор са медијима и пре свега са организацијама цивилног друштва. Моја врата су и даље отворена за све колегинице и колеге у Влади Републике Србије. Желим да и њихова врата буду отворена за мене, да размењујемо идеје и да радимо заједно на изградњи друштва без насиља", истакла је Мацура.
Вучић: Нулта толеранција према онима који су спроводили насиље над женама
На Конференцији је говорио и председник Србије Александар Вучић који је рекао да се смањује број случајева насиља над женама и поручио да је његов политички захтев за Владу Србије нулта толеранција према онима који су спроводили насиље над женама.
"Један од мојих политичких захтева за Владу Србије биће нулта толеранција према онима који су проводили насиље над женама и за које постоји било какав основ сумње да су проводили насиље над женама, што значи да за такве нема места на високим позицијама у јавним институцијама", нагласио је Вучић.
Додао је да то није питање политичке припадности, неких других идеала и неких других веровања.
"Јер ако неко мисли да постоји начин да се физички обрачунава са женама, а да то прође некажњено или да се позове на неке друге своје заслуге и да може да сачува и задржи исто или да добије још боље место у хијерархији - да тако нешто никада не учинимо", истакао је Вучић.
Навео је да се према најновијим бројевима за 2024. годину види да је за нијансу мање и примера насиља над женама и изречених мера прилазака него што је било 2023. године процентуално.
"Дакле, 26.950, што значи да ће бити негде на нивоу око 30.000, што је за 2.000 мање. Свакако, огроман број и даље. И оно што је важно, данас има мање насиља него што га је било раније. Али је добро да говоримо још више, па макар и утисак у јавности био да га има неупоредиво више, да бисмо насиље суштински смањили", истакао је Вучић.
Дачић: Важно је да охрабримо жртве да пријаве насиље
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је на панелу "Сигурне", који се одржава у оквиру конференције "Једнаке. Сигурне. Оснажене", да је важно да се насиље пријављује и да се жртве охрабре да пријаве насилника, као и да друштво мора системски заједно да ради на овом проблему.
Дачић је навео да је једна од тема која је приоритетна за МУП свакако спречавање било какавог насиља, пре свега насиља у породици.
Он је додао да је превенција насиља приорет полиције и да су уведена два нова кривична дела у закон како би се спречило насиље у породици. Како је нагласио, успешне борбе против насиља нема без јасног и целовитог консензуса читавог друштва.
"И овде бих апеловао на свест, на превенцију, али се бојим да само то неће бити могуће, него да ћемо се опет више ослањати на рад МУП и Министрсва правде", рекао је Дачић.
Истакаоје да је од почетка године до 20. новембра евидентирано 25.897 починилаца насиља у породици, од тог броја 20.598 мушког пола.
"Изречено је више од 26.000 мера, док је више од 18.000 мера продужено, јер су углавном повратници када је овај вид насиља у питању. У истом периоду било је више од 29.000 жртава неког облика насиља у породици, од тога више од 20.000 су биле жртве жене", навео је он.
Дачић је нагласио да је важно да се насиље пријављује, да се жртве подстичу да пријаве насиље и да мора да постоји у друштву разумевање за тежину овог дела.
"Важно је да смањимо ове бројке, да постоји нулта толеранција на насиље и да заједно смањимо овај вид кривичних дела и број повратника", рекао је он.
Коментари