Читај ми!

Дан примирја – Србија и свет обележавају крај Првог светског рата

У Србији и свету прославља се Дан примирја, у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат. Централна церемонија одржана је код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату.

Дан примирја – Србија и свет обележавају крај Првог светског рата Дан примирја – Србија и свет обележавају крај Првог светског рата

У француском граду Компјењу, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, 11. новембра 1918. године у 11.00 потписано је примирје у Првом светском рату, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.

Дан примирја у Првом светском рату се као државни празник у Србији прославља од 2012. године.

У свету, обележава се у исто време у свим главним градовима држава победница, попут Велике Британије, Француске, Италије, Русије, САД, Новог Зеланда и Белгије.

У до тада најстрашнијем сукобу који је свет видео, према подацима Конференције мира у Паризу 1919, Србија је изгубила 1.247.435 људи, односно 28 одсто целокупног становништва које је имала по попису из 1914. године. Од тог броја погинуло је или умрло од рана и епидемије 402.435 војника.

Симболика Наталијине рамонде

Као главни мотив за амблем празника користи се цвет Наталијина рамонда, угрожена врста која расте на истоку Србије и на планини Ниџе на највишем врху Кајмакчалана, а на којој је српска војска под командом војводе Живојина Мишића водила жестоке борбе против Бугара како би створила услове за пробој Солунског фронта.

Симболика цвета је вишеструка, и због станишта, и због имена.

Цвет је назван по краљици Наталији Обреновић, а познат је и као цвет феникс, јер чак и ако се потпуно осуши, кад се залије може да оживи, што симболички указује на васкрс српске државе из пепела после Првог светског рата.

У амблему се појављује и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвета.

Низ церемонија поводом Дана примирја

У Србији ће низом церемонија, полагањем венаца и одавањем почасти бити обележен Дан примирја.

Централна церемонија одржана је код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу, коју је предводио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић.

Венце су код Спомен-костурнице на Новом гробљу положили и делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници Града Београда, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.

Премијер Милош Вучевић је као изасланик председника Србије положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали.

Церемонија полагања венаца одржана је и на Француском гробљу, као и код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом светском рату.

На гробљу Комонвелта, као изасланик Владе Србије, ловоров венац положио је министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић.

Дан примирја у Првом светском рату обележева се и на Српском војничком гробљу у Битољу, у Северној Македонији, а државну делегацију Србије предводи државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић.

Церемонији ће присуствовати и представници Министарства одбране и Војске Србије, кадети Војне академије, представници и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета и представници Владе Северне Македоније.

Такође, присуствоваће и представници српске заједнице у Северној Македонији, удружења опредељена за неговање традиција ослободилачких ратова из Србије и Северне Македоније, као и представници дипломатских мисија у Северној Македонији.

Организатор церемоније је Одбор Владе Србије за неговање традиције ослободилачких ратова Србије, заједно са Амбасадом Србије у Северној Македонији.

Церемоније полагања венаца и одавања почасти биће организоване и на српским војничким гробљима у местима Бач, Добровеније, Живојно и Скочивир.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње