Константин Продановић из Организације за трагање и спасавање Србије рекао је за РТС да спасавање није било нимало лако и да се тренутно раде анализе да ли је све урађено по протоколу. Успели смо да у кратком временском периоду рашчистимо терен и, на жалост, пронађемо само три живе особе и 14 преминулих, каже спасилац.
недеља, 03.11.2024, 07:03 -> 12:08
Извор: РТС
Троје повређених у Новом Саду и даље у тешком стању, други Дан жалости у Војводини
Србија тугује за 14 страдалих услед урушавања надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду. У Војводини је други Дан жалости. Грађани одају пошту страдалима испред Железничке станице. Троје тешко повређених и даље је животно угрожено. Због трагедије у Новом Саду данас је Дан жалости у Црној Гори.
Надлежни покушавају да утврде ко је одговоран за трагедију. Ланац одговорности је дуг - објашњава професор Грађевинског факултета у пензији Бранислав Ивковић.
Прикупљене 1.133 јединице крви, али залихе брзо нестају
У Заводу за трансфузију крви Војводине, прикупљене су 1.133 јединице крви, што је највише до сада.
Више од 500 људи по први пут се одазвао акцији, како би помогао повређеним суграђанима.
Залихе, међутим, брзо нестају, па је неопходно наставити акције, каже пи-ар Завода Зорица Бјелић.
Троје повређених и даље животно угрожено
Управник Ургентног центра КЦ Војводине Драган Николић рекао је новинарима да је троје повређених у тешком, критичном општем здравственом стању, и да су животно угрожени.
"Спроводи се интензивни, конзервативни хируршки третман, интензивни мониторинг, али, нажалост, повреде су такве, екстензивне, то су озбиљне политрауме, тако да пацијенти су још увек у тешком општем стању", навео је Николић.
Рекао је да се спроводи интензивно додатна дијагностика, као и да се врши корекција нових хируршких процедура, у односу на додатне детектоване повреде.
"Овако тешке повреде се само сусрећу у ратним и ретко у мирнодопским условима, тако да захтева један мултидисциплинарни приступ, један континуирани мониторинг и једну континуирану и хирушку и нехируршку терапију", рекао је Николић.
Повређени су на механичком вентилатору и нису у свесном стању.
Напоменуо је да лекари знају све о здравственом стању пацијената и да су у питању врло екстензивне повреде, више органских система, и да стога захтевају врло комплексан начин збрињавања.
"Нема непознаница око повреде и нема непознаница око здравственог стања. Мултидисциплинарни тим ради 24 сата и оно што ми можемо - пружамо све од себе", рекао је Николић.
На питање да ли је потребно дати добровољно још крви, одговорио је да крви тренутно има, али да није никад лоше имати крви у резерви, па је позвао грађане да дају крв, јер тиме помажу и многим другим пацијентима.
Додик се уписао у књигу жалости: Српска жали за страдалима у Новом Саду
Председник Републике Српске Милорад Додик уписао се у књигу жалости у Генералном конзулату Србије у Бањалуци.
"Несрећа и трагедија никада не долазе очекивано, увек изненада, а туга остаје заувек", навео је Додик и додао да Република Српска жали за страдалима у Новом Саду.
Додик је истакао да је Република Српска свом снагом уз породице погинулих, али и са читавом Србијом и њеним председником Александром Вучићем.
Он је у изјави новинарима изразио уверење да ће се наћи снаге да се настави даље, те да се нада да таквих догађаја више неће бити.
Данас се у Генералном конзулату Србије у Бањалуци у књигу жалости уписао и председник Одбора за помоћ Косову и Метохији из РС Милорад Арлов и изразио саучешће поводом велике трагедије пре два дана у Новом Саду.
Грађани и данас пале свеће и остављају цвеће код железничке станице у Новом Саду
Више јавно тужилаштво у Новом Саду: Саслушано 26 особа, данас још 14
Више јавно тужилаштво у Новом Саду саопштило је да је у вези са падом дела зграде Железничке станице јуче саслушало 26 особа.
Како се наводи у саопштењу, између осталих саслушани су министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, директор Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада, одговорна лица у "Железницама Србије" АД и "Инфраструктури железнице Србије" АД, као и одговорна лица ангажована на извођењу радова.
Изузета је документација Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, која ће бити предата вештацима на даље поступање.
За данашњи дан је наложено саслушање 14 лица, наводи се у саопштењу.
Наставља се даљи интензивни рад ради утврђивања свих битних елемената кривичних дела и кривичне одговорности лица, о чему ће јавност бити благовремено обавештена, закључује се у саопштењу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду.
Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је да политичка одговорност за трагедију у Новом Саду није упитна.
"Сада је најважније је да разумемо бол породица страдалих“, рекао је премијер новинарима у Шангају где учествује на кинеском увозном сајму на којем ће се представљати и Србија.
Што се тиче истраге, Вучевић каже, она је у рукама Вишег јавног тужилаштва и полиције, кренула су саслушања.
"Што се тиче политичке одговорности, она мора да стоји, ја сам причао и са председником, то није упитно. Одлуку ћемо донети хладне главе, а не ношену твитовима“, рекао је премијер.
Та одлука, наводи, биће предмет озбиљног политичког разговора.
"Видећемо која ће бити коначна одлука, не бежимо од тога и она ће бити донета у данима пред нама, не мислим на дужи временски период“, рекао је Вучевић.
Туркулов: Троје повређених и даље у тешком стању
Стање троје повређених је и даље веома тешко, рекла је новинарима Весна Турклов, в. д. директора Клиничког центра Војводине.
"Све троје су живи, то је најважније. За нијансу стабилније, али далеко је то од стабилног. Тече сва дијагностика, теку интервенције све по нашим процедурама. Сви су и даље животно угрожени и сви су у тешком стању", навела је Туркулов.
Додала је да су сви повређени и даље на апаратима за вештачко дисање и објаснила да је таква процедура пошто је реч о тешким повредама.
"Свакодневно се наставља дијагностика и у складу с тим, ако буде потребе, даље ће бити интервенције", рекла је Весна Туркулов.
Додала је да је крв увек потребна, ако не за повређене, потребна је за друге пацијенте.
У Генералном конзулату Србије у Бањалуци и Требињу отворене књиге жалости
У Генералном конзулату Србије у Бањалуци и Требињу данас и сутра биће отворене књиге жалости поводом несреће на Железничкој станици у Новом Саду у којој је настрадало 14 људи, а повређено троје.
Књига жалости у Бањалуци ће бити отворена од 10 до 15 часова, саопштено је из Генералног конзулата Србије.
У Конзулату Србије у Требињу књига жалости ће бити отворена данас од 10 до 15 часова и сутра од 9 до 16 часова, најављено је из Градске управе Требиње.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је за РТС да је јуче у вези са падом надстрешнице железничке станице у Новом Саду саслушано 26 људи, а да ће данас бити саслушано још петоро. Говорећи о доказима, Дачић је рекао да се налазе на сигурном месту и да их полиција чува.
Од данас сахране настрадалих у Новом Саду
Међу 14 особа које су смртно страдале када се у петак обрушила надстрешница на Железничкој станици, чак четири особе су из Каћа, а девојка Милица Адамовић (2004) биће сахрањена данас у 13 часова на православном гробљу у том месту.
Сутра ће на гробљу у Степановићеву, такође у 13 часова, бити сахрањен Ђуро Швоња (1947).
На православном гробљу у Старој Пазови у 14 часова породица ће испратити Анђелу Руман (2004).
Становници Каћа и Степановићева синоћ су у својим местима палили свеће за трагично настрадале.
Извештај Бранислава Прокића из Новог Сада (08.00)
Сиљановска Давкова се уписала у књигу жалости у Амбасади Србије у Скопљу
Председница Северне Македоније Гордана Сиљановска Давкова уписала се јуче у књигу жалости која је отворена у Амбасади Србије у Скопљу због трагедије на Железничкој станици у Новом Саду.
"Данас сам се са дубоком тугом и искреним саучешћем уписала у књигу жалости отворену у Амбасади Републике Србије у Скопљу, изражавајући подршку и солидарност у вези са трагичним догађајем на Железничкој станици у Новом Саду", написала је Сиљановска Давкова на Инстаграму.
Председница Северне Македоније је рекла да су њене "мисли и молитве са породицама и блискима оних који су трагично изгубили живот, међу којима је и један Македонац".
"У знак поштовања и солидарности, јутрос сам имала телефонски разговор са председником Србије Александром Вучићем, коме сам изразила дубоко саучешће и подршку у овим тренуцима велике туге", написала је Сиљановска Давкова.
Књига жалости у Амбасади Србије у Скопљу биће отворена до 4. новембра од 12 до 18 часова.
Четрнаест особа је страдало, а троје тешко повређено када се урушила надстрешница Железничке станице у Новом Саду.
У Војводини је други Дан жалости. Грађани одају пошту страдалима испред Железничке станице.
Због трагедије у Новом Саду данас је Дан жалости у Црној Гори.
Тужилаштво је наложило саслушање најмање 20 особа. Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић дао је изјаву у Полицијској управи Новог Сада у присуству тужиоца.
Јуче су објављена и имена настрадалих:
Сара Фирић (2018) из Kовиља
Валентина Фирић (2014) из Kовиља
Ђорђе Фирић (1971) из Kовиља
Милица Адамовић (2008) из Kаћа
Немања Комар (2007) из Степановићева
Анђела Руман (2004) из Старе Пазове
Милош Милосављевић (2003) из Kнићанина
Стефан Хрка (1997) из Београда
Сања Ћирић Арбутина (1989) из Kаћа
Васко Саздовски (1979) држављанин Републике Северне Македоније, из места Свети Никола
Горанка Раца (1966) из Новог Сада
Вукашин Раковић (1955) из Буковца
Милева Карановић (1948) из Kаћа
Ђуро Швоња (1947) из Степановићева
Председник Александар Вучић је, у обраћању јавности, затражио да Више јавно тужилаштво у Новом Саду и Влада Србије процесуирају и строго казне особе одговорне за урушавање надстрешнице.
Коментари