Читај ми!

Представљен пројекат за јачање социјалног дијалога у Србији, како до бољег положаја радника

Међународна организација рада и ЕУ представиле су Београду пројекат за јачање социјалног дијалога у Србији. Реализује се са ресорним министарством, синдикатима и Унијом послодаваца, социјално-економским саветом и Агенцијом за мирно решавање радних спорова. Европска унија подржава пројекат са милион евра и требало би да буде завршен до краја фебруара 2028.

Међународна организација рада очекује да Србија до краја године домаће законодавство усагласи са потписаном Конвенцијом 81 о инспекцији рада.

Јован Протић, национални координатор Међународне организације рада за Србију наводи да је добра вест што се Србија налази у горњој трећини земаља глобално у свету од свих чланица УН по броју ратификованих конвенција.

"Када је у питању спровођење одређених радних стандарда, ту ствари стоје мало другачије", рекао је Протић.

Бољи положај и права радника и снажнија државна управа могући су само кроз јачање социјалног дијалога.

Секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић истиче да социјални дијалог мора да се врати у институције и у оквиру закона о раду и институте какав је Социјално-економски савет.

Чеданка Андрић, као став Уједињеног гранског синдиката "Независност" износи потребу да се заустави дефрагментација радног законодавства, да најбитиније одредбе које регулишу радне односе буду у закону о раду.

Из ресорног министарства подсећају да је тренутна стопа незапослености 8,2 одсто и да је постигнут консензус социјалних партнера о минималној цени рада за наредну годину, која ће први пут покрити минималну потрошачку корпу.

Из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања наводе да их очекује рад на новом законском оквиру.

"Рад на закону ће нам омогућити да социјални дијалог не буде само формалност, већ жива пракса у којој сви учествују“, рекао је министар Немања Старовић.

Оснаживање социјалног дијалога чиниће препоруке у формулисању нових закона – о раду, о мирном решавање спорова, о Социјално-економском савету и штрајку, затим побољшање инфраструктуре за дијалог на локалу, обуке за учеснике у дијалогу и унапређење постојећих регистара и база података.

Емануел Жиофре, шеф Делегације ЕУ у Србији, наводи да социјални дијалог доноси бенефите.

"Сведоци смо да социјални дијалог између запослених и послодаваца помаже побољшању услова за живот и безбедан рад свих запослених. Социјална правда води до добре сарадње са владом, а већа продуктивност и до снажне државе", рекао је Жиофре.

Србија већ сарађује са Међународном организацијом рада на безбедности и здрављу на раду, промоцији достојанственог рада и укључивању младих на тржиште рада кроз програме гаранција за младе.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње