Читај ми!

Представљен пројекат за јачање социјалног дијалога у Србији, како до бољег положаја радника

Међународна организација рада и ЕУ представиле су Београду пројекат за јачање социјалног дијалога у Србији. Реализује се са ресорним министарством, синдикатима и Унијом послодаваца, социјално-економским саветом и Агенцијом за мирно решавање радних спорова. Европска унија подржава пројекат са милион евра и требало би да буде завршен до краја фебруара 2028.

Међународна организација рада очекује да Србија до краја године домаће законодавство усагласи са потписаном Конвенцијом 81 о инспекцији рада.

Јован Протић, национални координатор Међународне организације рада за Србију наводи да је добра вест што се Србија налази у горњој трећини земаља глобално у свету од свих чланица УН по броју ратификованих конвенција.

"Када је у питању спровођење одређених радних стандарда, ту ствари стоје мало другачије", рекао је Протић.

Бољи положај и права радника и снажнија државна управа могући су само кроз јачање социјалног дијалога.

Секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић истиче да социјални дијалог мора да се врати у институције и у оквиру закона о раду и институте какав је Социјално-економски савет.

Чеданка Андрић, као став Уједињеног гранског синдиката "Независност" износи потребу да се заустави дефрагментација радног законодавства, да најбитиније одредбе које регулишу радне односе буду у закону о раду.

Из ресорног министарства подсећају да је тренутна стопа незапослености 8,2 одсто и да је постигнут консензус социјалних партнера о минималној цени рада за наредну годину, која ће први пут покрити минималну потрошачку корпу.

Из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања наводе да их очекује рад на новом законском оквиру.

"Рад на закону ће нам омогућити да социјални дијалог не буде само формалност, већ жива пракса у којој сви учествују“, рекао је министар Немања Старовић.

Оснаживање социјалног дијалога чиниће препоруке у формулисању нових закона – о раду, о мирном решавање спорова, о Социјално-економском савету и штрајку, затим побољшање инфраструктуре за дијалог на локалу, обуке за учеснике у дијалогу и унапређење постојећих регистара и база података.

Емануел Жиофре, шеф Делегације ЕУ у Србији, наводи да социјални дијалог доноси бенефите.

"Сведоци смо да социјални дијалог између запослених и послодаваца помаже побољшању услова за живот и безбедан рад свих запослених. Социјална правда води до добре сарадње са владом, а већа продуктивност и до снажне државе", рекао је Жиофре.

Србија већ сарађује са Међународном организацијом рада на безбедности и здрављу на раду, промоцији достојанственог рада и укључивању младих на тржиште рада кроз програме гаранција за младе.

понедељак, 14. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи