Дечји камп у Ранилугу за живот са природом

Вишедеценијске послератне прилике утицале су да се Срби на Косову и Метохији крећу и живот организују искључиво у својим срединама. Млади и деца су због тога хендикепирани а старији покушавају да им недостатке надоместе активностима у срединама у којима безбедно живе. У Рајановцу, у Косовском поморављу, локална самоуправа Ранилуга окупила је 30 малишана на научном кампу. 

Стагнација а посебно индустријска, постала је савезник природе на Косову и Метохији, тако да је у Косовском поморављу у већини села природа остала недирнута.

Рајановце је једно од таквих подручја. У њему едукатори невладине организације “Гаја”, деци промовишу науку, екологију и одрживи развој.

"Овде имају прилику да чим изађу из свог дворишта буду окружени природом и желимо да је упознају и препознају и да изграде тај однос са природом. Зато имамо неке активности кроз које се захваљујемо природи што нам је подарила леп, сунчан дан“, каже Соња Бађура, биолог едукатор.

У кампу је 30 деце из 13 села општине Ранилуг, узраста од 8 до 15 година.

У екипи едукатора су активисти из Француске, Италије, централне Србије. Жун Доманас волонтира на КиМ скоро годину дана, иначе је студент биологије, проучава инсекте.

"Са овим клинцима имам прилику да разговарам о природи и инсектима и трудим се да кроз те разговоре представим тај свет инсеката. А исто тако да им приближавам појам биодиверзитета и зашто не би требало да се боје исеката, змија, и генерално животиња, односно да природу виде као нешто лепо шта их окружује а не нешто застрашујуће", каже Жун Доманас.

У локалној самоуправи у Ранилугу кажу да је значај оваквог окупљања деце немерљив, јер деци пружа квалитетно проведено време током летњег распуста.

Катарина Ристић Илић, председница општине Ранилуг каже да је циљ да се деца међусобно социјализују из различитих места и различитих година.

"Деца из села иду у две основне школе, такод а немају пуно прилике да се виђају међусобно у току школске године, а ово је изузетна прилика када могу да се боље упознају и стичу нова пријатељства и да заједно одрастају“, каже Катарина Ристић Илић.

У Ранилугу су поносни на прво окупљање деце и већ планирају да камп прошире следеће године, позивајући децу и родитеље из других српских средина на КиМ и шире да им се прикључе.

среда, 22. јануар 2025.
3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове