Зашто сви траже сеоске куће у Војводини - за живот неопходни канализација, пут и лекар
Сеоску кућу са окућницом добило је још 85 људи млађих од 45 година који нису имали некретнину у власништву. Из Mинистарства за бригу о селу позивају јавна предузећа и општине да граде путеве, канализацију и учине доступним здравствене услуге пре свега у планинским и пограничним селима.
Марија Јовановић из Пирота ради као возач виљушкара. Али то није једино што је чини смелом. Ускоро ће живот у граду заменити за Поганово, забачено село у димитровградској општини.
"Ту имам потенцијала да кренем неки свој мали посао са производњом цвећа, тренутно то радим мало са родитељима, али хоћу да кренем самостално. Место је крај потока, плац је фантастичан све је јако лепо, осим неких малих реновирања", каже Марија.
Комшије су, каже, добре, има пуно младих који се враћају, реновирају старе куће.
"Ту је у близини и погановски манастир и кањон реке Јерме, Звоначка бања, стварно је живописан крај", каже Марија.
У Поганову је по последњем попису било 29 становника. Марија каже да ће се потрудити да се тај број повећа. За више од тога ипак потребна је инфраструктура. Управо због ње највише се траже сеоске куће у Војводини. Рекорд са 190 усељених кућа држи Сомбор. Канализација се ради у 11 од 15 тамошњих села.
"Имамо разне мере које спроводимо, једна од тих је партиципативно буџетирање где сваке године мештани бирају пројекат који ће се радити у њиховој месној заједници то је веома популарна мера, све радимо кроз гласање", каже Јована Миљевић, помоћница градоначелника Сомбора.
Држава мора да анимира људе да се враћају и у брдско-планинска, односно у погранична подручја, каже министар за бригу о селу Милан Кркобабић.
"Услови у градовима постају све тежи, живот је све скупљи, кирије су све веће, да будемо реални ко данас може да подигне кредит за стан да издржи ту рату. Да не заборавимо село није једнако пољопривреда, то је један од извора егзистенције. Данас те младе жене које оду, желе да имају и гинеколога и педијатра и стоматолога, све оне садржаје које приближно имају млади у другим деловима", каже Кркобабић.
Програм доделе сеоских кућа почео је пре три године и од тада је усељено 3.100 домова.
Коментари