Чудесни опоравак девојчице на коју се срушио рингишпил
Тринаестогодишња Ања Белошевић, девојчица из Куршумлије на коју се пре два месеца срушио рингишпил у овом граду, данас ће изаћи са Интензивне неге клиничког центра у Нишу. Ања је најтеже повређена од тринаесторо деце у овом инциденту.
Ања је у нишки клинички центар довезена почетком маја, без великих шанси да преживи. Била је у стању коме, са тешким повредама мозга.
Тек после 10 дана, примећене су прве реакције. Два месеца касније, може да седи у постељи и изговара једноставније реченице.
"Први осмех је био када је видела брата и када смо је питали да ли препознаје и ко је то, добили смо потврдни одговор трептајем десног ока. Чини ми се да је од тог момента почело то њено рапидно побољшање", каже др Милена Стојановић, специјалиста анестезиологије, интензивне неге и реаниматологије.
Директор Клинике за анестезију и интензивну негу проф. др Радмило Јанковић рекао је да нико није очекивао такав опоравак.
"Заиста је прво деловало безизлазно, али можете видети да је њен опоравак толико рапидан да доводи до усхићења целокупног особља. Обично се лекари и наше сестре највише вежу за најмлађе пацијенте", наводи др Јанковић.
За Ању су биле веома важне вежбе са физиотерапеутима, уз помоћ којих је покретала мишиће екстремитета.
"Сада је почела да сама покреће руке и ноге, сама извршава све налоге, чак и сама тражи чинију да једе, сада полако почиње да фонира и да чујемо њен глас, да изражава жеље када је гладна", истиче др Милена Стојановић, специјалиста анестезиологије, инетензивне неге и реаниматологије.
Директор Клинике рејао је да се на Ањином примеру показало "колико је то неодустајање и комплетан напор усмерен ка једном заједничком циљу на крају направио један овакав ефекат".
На клиници истичу да је у оваквим случајевима веома важно мултидисциплинарно лечење пацијената, али и веома активно учешће породице у Ањином лечењу.
Коментари