субота, 08.06.2024, 08:32 -> 08:46
Извор: РТС
Како се заштитити од пада притиска и колапса на врућини
Високе температуре не пријају многима, а доктор из Хитне помоћи Небојша Јосиповић дао је неколико савета како лакше поднети врућине и шта урадити у случају пада притиска.
Доктор Небојша Јосиповић из Хитне помоћи рекао је за РТС да високе температуре лоше утичу на све хроничне болести, те да су чести колапси услед пада крвног притиска.
Упозорава да су на великим врућинама први на удару крвни судови јер се шире, а последица тога је пад крвног притиска.
"Дошло је лепо време, знамо да се на топлоти тела шире, па се тако и крвни судови шире и самим тим обарају притисак и врло често тај пад притиска доводи до колапса што се и дешавало у повећаном броју јуче у току дана", наводи Јосиповић.
Шта је најбржи лек када нам падне притисак
Уколико током изласка напољу осетимо да не можемо да ходамо, имамо осећај да ћемо се срушити саветује да попијемо неко газирано пиће.
"Најбрже би било да човек седне односно легне, подигне ноге и узме газирано пиће, киселу воду, кока колу. Ако је код куће, може да узме неки слани раствор, помеша воду и со", саветује др Небојша Јосиповић.
Избегавати изласке у најтоплијем делу дана
Саветује избегавање изласке у најтоплијем делу дана - између 12 и 17 часова уколико је могуће.
"Посебно старија лица у том периоду не треба да излазе на улицу", напомиње др Јосиповић.
Уколико, ипак, не може да приуште себи останак код куће у то време, обавезно са собом увек носите флашицу воде, саветује др Јосиповић.
"Поред воде, обавезно морају да имају неку заштиту за главу неки качкет или шешир. Уколико осете неку вртоглавицу, зујање у ушима најпре треба да седну како не би пали јер при том паду често повреде - раме, кук, главу и могу онда да направе себи неке друге тегобе. Зато би најбољи савет био да се клоне сунца у том периоду", закључио је др Јосиповић.
Коментари