Обележена годишњица Равногорског покрета
И протеклог викенда на Равној Гори обележена је годишњица оснивања Равногорског покрета који је предводио командант Југословенске војске у отаџбини, Драгољуб Дража Михаиловић.
Доласком прве групе од 26 војника, официра на Равну Гору у мају 1941. године, основани су први четнички одреди и први штаб. На челу Равногорског покрета био је, тада пуковник, Дража Михаиловић.
Милош Тимотијевић, историчар из чачанског Народног музеја каже да у почетку, није хтео да прави политичку организацију, али је у међувремену постао генерал, војни министар емигрантској Влади у Лондону и начелник Генералштаба.
"Када му се око преображења, 41. године, придружио и адвокат и књижевник Драгиша Васић, родила се идеја о политичком крилу покрета које би требало да буде демократско и национално, а пре свега српско", наводи Тимотијевић.
У Равногорском покрету били су бројни мештани сувоборских села. У Брајићима под Равном Гором, у кући Петровића Чичин штаб је радио-станицом успостављао везу Лондон- Брајићи.
Сусрет Тита и Драже
Иако је тада имао само четири године, Радомир се сећа да су британски официри и чланови савезничке војне мисије у Југославији били стални гости.
"Ту су посећивали, у преговорима који су долазили, војна мисија Енглеска под водством Бил Хадсона званог Марка по српском наречју. Уз њега су били пратиоци – један Американац звали су га Ђорђе, други је био Аустралијанац", сећа се Радомир Петровић из Брајића.
Управо у Брајићима, у сеоској кафани крај пута, последњи пут срели су се Тито и Дража и преговарали о заједничкој борби против окупатора.
"На почетку су се састали и сарађивали на нивоу ослобађања земље. Различите стратегије у вези тока устанка, жртви и послератног уређења, иапак, условиле су да се разиђу и да одмах дође до оружаних сукоба и великих жртви", каже Тимотијевић.
Иако постоје различита сећања о тачном датуму оснивања Равногорског покрета, и даље се сваког маја на Равној Гори одржава традиционални Сабор.
Коментари